„worden. We zijn er al heel wat op vooruitgegaan, dat we „nu kunnen zeggen: Kijk, daar heb'je een territoriale macht, „behoorlijk uitgerust met geschut, trein, benoodigdheden en „staf, waaraan alleen nog ondervinding en een beetje oppoetsen „ontbreekt. „De Heer Haldane kan geen vuist maken, als hij geen hand „heeft. Zelfs Napoleon kon geen leger formeeren zonder geld „en mannen. Zoo heeft de Heer Haldane gedaan, wat hij kon „in de gegeven omstandigheden. Maar we kunnen geen leger „van soldaten hebben, zonder diensttijd en zonder betaling. Het is de vloek der partij-politiek, die ons hindert en tegen werkt. Indien het volk dit begreep, zou alles beter zijn. „Maar het zal het nimmer begrijpen, zoolang de landsverdedi ging een partij zaak ish- We hebben hier het oordeel van een Engelsch schrijver, die eenigszins vergoelijkend toch de vinger op de wonde plek ken legt. De landsverdediging toevertrouwd aan de goedwil- ligen, afhankelijk van de volksstemming, zonder eenige ze kerheid dat men in de ure van het gevaar op een voldoend aantal kan rekenen. Daar haakt iets in de machine en als de heeren do oefenin gen te zwaar vinden, doet zich dit dadelijk in den toevloed van nieuwelingen voelen. Men kan geen soldaten maken in ló—2i oefendagen per jaar, en hun de behandeling van het vuur wapen of het paard grondig leeren. Wel de bewegingen en iets van het uiterlijke. Maar dat, wat er vast in moet zitten als de nood aan den man komt en het geen vacantiewerk meer is, dat blijft hen vreemd. Eigenaardig, dat we onder de Terri- torial-officieren unaniem den wensch hoorden: „we want uni versal service". Wij, Nederlanders hebben daarvoor geene opwekking noo- dig, doch zijn tegenwoordig op een glibberig pad, want we zijn bezig van het Militie-Leger iets te maken, dat al niet heel veel beter zal worden, dan het Engelsche systeem. Al die weerbaarheidsvereenigingen, vacantie-kampen, scouting- boys, zelfs de Bond voor Lichamelijke Opvoeding, zijn uitwas- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 643 1) De cursiveering is van ons. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 25