omstandigheden, waaronder de Infanterie thans verkeert in de eerste jaren wel niet voorkomen, zoodat er tusschen het hoogste luitenantstractement en het laagste kapiteinsinkomen wel de noodige maanden zullen voorbijgaan, voor er aanspraak op zal worden verkregen. Verliezen we nu niet uit het oog, dat juist in de laatste jaren van het kapiteinschap tal van groote uitgaven beginnen te komen en wel alleen reeds voor de opvoeding der kinde ren, en velen genoodzaakt zijn deze, wanneer ze naar ae H. B.S. moeten worden gezonden, in de kost te doen bij personen op de standplaatsen dier inrichtingen van middelbaar onder wijs. Ieder, die dit heeft medegemaakt, weet wat zulk een gedwongen maatregel wil zeggen. Een geleidelijke verhooging zou zeker wel te wenschen zijn; ongetwijfeld is o.i. een vooruitgang van t 50 na vijftien jaren dienst beslist niet te hoog, want waar men zijn kin deren ook heen zendt, hetzij naar een der hoofdplaatsen op Java, hetzij naar Nederland, allicht moet toch zonder de bij komende zaken alleen voor kost en inwoning per maand en per kind al reeds f 60 betaald worden, zoodat een gezin, waar slechts één zoon naar de H.B.S. moet, door die eerste tracte- mentsverhooging, die vrij wel met die periode van school gaan samenvalt, toch nog niet in financieele omstandigheden vooruitgaatvele gezinnen zullen dat zelfs niet met de tweede vermeerdering doen, wanneer het tweede kind het eerste in die richting volgt. Zeker zal toch niet gezegd kunnen worden, dat de officie ren dan hun kroost maar niet naar inrichtingen van middel baar onderwijs moeten zenden. O.i. zijn zij dat tegenover hun positie verplicht. Doch afgescheiden van deze zaken geeft de vergelijking der beide voorstellen nog aanleiding tot de volgende beschou wingen. Op het oogenblik loopen zij, die het geluk hadden medio 1906 bij de Infanterie tot kapitein bevorderd te worden om en nabij, ja zelfs langer dan 5 jaren, voor zij in aanmerking komen voor de tractementsverhooging bij het bereiken van het oudste J/2 gedeelte. Als nu alles goed gaat en de be- 880 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 266