daarvoor en gaat het niet aan ora ontevredenheid te betoonen, omdat wij niet het meerdere zullen ontvangenhet zou im mers niet aangaan er op aan te dringen alles ongedaan te maken en tot de behandeling van nieuwe voorstellen als die van H. V. over te gaan. Want wat dient hierbij toch wel degelijk in het oog ge houden te worden De omstandigheden brengen nu eenmaal mede, dat Neder land, waar de bezittingen in Indië nog steeds afhankelijk van zijn, nimmer een land is geweest, dat iets voor mili tairisme heeft gevoeld en nog voelt. Getuige de tegenwoordige desolate toestand van het Nederlandsche Leger zelf, het ge volg van een onweerstaanbaar dringen van alle kanten om den verplichten diensttijd toch maar zoo kort mogelijk te doen zijn, de eigenaardige geest in dat Leger en wat al niet meer. Het vraagstuk der officierstractementen dient ook van uit een ander oogpunt bekeken te worden en wel van de zijde van de questie „Vraag en Aanbod." Nog nimmer heeft men hier in Indië in de laatste tien tallen van jaren gebrek gehad aan candidaten voor de of ficiersbetrekking, ondanks het feit, dat iedereen weet, dat de bezoldiging schraal is, dat desondanks vereischt wordt, dat de officier zijn stand naar behooren ophoudt, hij elk oogen- blik gedwongen is zich andere modellen van uniformen aan te schaffen, waarvoor geen cent vergoeding wordt verstrekt, omdat dat te duur zoude zijn enz. enz. enz. Hoeveel meer candidaten melden zich niet jaarlijks voor de militaire onderwijs-inrichtingen aan, dan er plaatsen wor den opengesteld in de hoop een lot uit de loterij te trekken door daarop geplaatst te worden? Kwam het dit jaar niet voor, dat zelfs hier in Indië voor een dier inrichtingen ruim vier maal zooveel candidaten examen deden dan er plaatsen vacant waren Onder die omstandigheden doet zich de zeer gewettigde vraag voor: „waarom zou men, als het aanbod toch zoo groot is en dus blijkt, dat de toekomstige officieren tevreden zijn met de financieels positie, die ze hopen eenmaal te bereiken, overgaan tot verbeteringen?" 882 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 268