Voorwaar voor ons officieren is het een verheffende gedach te, dat we overal zoo gewild zijn, dat men ons zoo van alle markten thuis acht, dat wij c. q. na een korten tijd van op leiding overal gebruikt kunnen worden en het verwondert ons ten zeerste dat er ondanks die wetenschap niet reeds een flinke tweede borst gegroeid is op de reeds bestaande. .Doch alle scherts terzijde gelaten; naar onze meening is er speciaal bij de aanvragen van B.B. een zeer groote „MA.AR" tegen deze questie aan te voeren. Er steekt onzes inziens een heel klein doch hoogst venijnig addertje onder het riet. Het is niet zoo zeer onze bijzondere geschiktheid, die in de allereerste plaats in aanmerking komt; voor dezen tak van dienst, die het leeuwenaandeel wegsleept, is het leger blijk baar de bron van goedkoops werkkrachten, die elders op de wereldmarkt niet te krijgen zijn. En uit dit verschijnsel is weer het bewijs te putten, dat het overal elders beter is dan in het Leger, dat nergens de ambtenaren zoo slecht betaald woiden als daar. (Dat desondanks nog altijd een voldoende aanvulling voor het Leger wordt verkregen komt vooral omdat de opleiding niets kost. Laat men dit eens verande renen het schijnt dat daartoe plannen worden gemaakt dan zal men eens wat anders zien). En omdat de menschen uit het Leger met een eenigermate grooter inkomen, dat echter steeds blijft beneden dat der eigen ambtenaren, reeds zeer verblijd zijn, worden zij gaarne door BB. gevraagd; een bedrag van 50 tot 100 gulden aan de reeds genoten inkomsten toegevoegd, het geheel afgerond tot een mooi rond getalletje en daarvoor krijgt het wat het elders niet bekomen kan. Waarom ook hier meer te geven, als met minder genoegen wordt genomen? Ook hier moet men immers op de dubbeltjes passen. (Zie het hierbij gevoegde overzicht.) Behalve de personen, die bij het Leger voor memorie zijn gevoerd en uit eigen middelen worden betaald, zijn er nog verscheidene, die naast hun militaire werkzaamheden belast worden met een civiele functie en daarbij f 100 en als ma ximum f 150 uit de civiele kas ontvangen. Kan het goedkooper? Waar voor een ambtenaar B. B. in werkelijken dienst meerdere honderden guldens moeten wor- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 885

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 271