pij naar meer comfort in omgeving en levenswijze, door hoogere eischen aan eigen ontwikkeling en de opvoeding dei- kinderen gesteld, daar moet eveneens het bedrag der inkomsten vergroot worden, wil de algemeene toestand der individuen Diet achteruitgaan, de maatschappelijke positie ten aanzien van anderen niet verminderen. Ook om deze redenen zoekt het individu derhalve naar meer inkomen, en geeft het zijn arbeid aan den meestbie dende ja eischt het zelfs het hoogere tractement, en verbindt het zich niet voor en aleer aan die eischen wordt tegemoet gekomen. En dit verschijnsel blijkt dan ook duidelijk in verschillen de takken van dienst in onze koloniën te bestaanvan daal de groote incompleten daarbij waar te nemen. Waarom zou anders o.a. het vorenaangehaald rekest zijn ingediend? De tijden zijn gunstig; dat wij officieren er dus van profiteerenwant als die andere takken van dienst door aanhoudend gebrek aan werkkrachten de inkomsten dei- werkers verhoogen, dan kan het niet anders of ook in ons Leger zal daarmede rekening gehouden moeten worden, wil men onzen stand als een der eerste standen blijven be schouwen. Door dus niet te gretig toe te happen naar de aanbiedingen dier andere departementen, vooral niet wan neer niet een flinke positie-verbetering daarmede gepaard gaat, zullen deze noodgedwongen de inkomsten hunner eigen ambtenaren moeten verhoogen, en al mogen er dan voor ons wellicht wat plaatsen bij hen minder overschieten, laat ons dat niet betreuren, integendeel het eerder toejuichen, want des te eerder zal voor ons ook een betere tijd in ons eigen Leger aanbreken. En daar moet het op aan. Men begrijpe ons echter goed. Het is ons geenszins te doen om in ons Leger eene bewe ging op touw te zetten, die veel overeenkomst zou hebben met het oprichten van eene vakvereeniging. Niet alleen, dat wij daarin tengevolge van de bestaande omstandigheden geen heil zien, ja van te voren ervan overtuigd zijn, dat het een doodgeboren kindje zou zijn, maar ook onze gevoelens van plicht en geweten verzetten zich daar ten sterkste tegen. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 889

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 275