laat toch weer in het Leger moeten terugtreden, hebben dan geruimen tijd niets aan de militaire zaken gedaan, waardoor het hun natuurlijk zooveel moeielijker zal zijn 'zich er in te werken, wat zijn eigenaardige onaangenaamheden met zich brengt, waardoor het Leger hun nog meer begint tegen te staan, ontevredenheid gezaaid wordt in hooge mate, wat niet in het belang is van den dienst. Bovendien zijn zij zooveel ouder geworden, waardoor het hun ook zooveel bezwaarlijker zal zijn om in de burger maatschappij een betrekking te krijgen, een meer of minder groot gedeelte van hun pensioen is als het ware reeds ver diend en wordt het ook jammer dit te laten varen, allemaal redenen te meer tot aanwakkering van ontevredenheid, wat voorkomen zou zijn geworden als men in het leger was blij ven dienen, zich daarmede had trachten te verzoenen door juiste plichtsbetrachting, of als men, nadat daartoe de bepa lingen de gelegenheid gaven, het leger maar had verlaten en elders een goed heenkomen had gezocht. Op die manier had men blijvend plaats gemaakt voor an deren, die wel genegenheid gevoelen voor dien dienst. Zooals wij in het begin van dit artikel reeds zeiden, wis ten wij als candidaten voor den officiersrang vooruit, welke bezoldiging ons daarbij te wachten stondwij waren er toen mede tevreden, wij boden ons aan en werden aangenomen. Stond ons toen de tractementsregeling reeds niet aan, dan hadden wij niet in het Leger moeten komen, doch elders be vrediging van onze eischen moeten zoeken; niemand toch dwong ons dien stap te doen. Geschiedde dit bij enkelen wel, dan past het hun ook geens zins hunne ontevredenheid aan dat Leger te betuigen, maar veeleer het onaangename, wat zij ondervinden toe te schrijven aan de verkeerde raadgevingen van hen, die er toe aandrongen. Het gaat daarom ook niet aan, doordat wij ontevreden zijn anderen te dupeeren in het bereiken van positieverbetering in eenigen tak van dienst. Bedenken we derhalve wel, wat we doeD. Waar het aantal officieren in ons Leger vrij groot is, waar bovendien de aan ons Leger verbonden jaarlijksche kosten INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 891

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 277