Ze lijken me wel een beetje uit den tijd. Daarbij komt, dat men vooral niet lang in dienst moet geweest zijn om weer het landbouw-vak ter hand te kunnen nemen. Doch dit daar gelaten, het Zwitsersche stelsel past aan het Zwit- sersche volk. Elk land zal zijn eigen stelsel moeten zoe ken, dat rekening houdt met de geaardheid van het volk, en ik weet niet of het Engelsche volk zich zooveel moeite zal geven voor den wapenhandel ingeval het werkelijk dienst is, als het Zwitsersche volk. Toch moet er eene oplossing komen, want het Duitsche gevaar duikt telkens weer on verminderd in kracht op. Jammer, dat het slechts een wapen is in handen van de een of andere politieke partij. Mogen deze manoeuvers ons betrekkelijk weinig nieuws heb ben laren zien op taktisch gebied, zij zijn ongetwijfeld van groote waarde geweest voor het Legerbestuur om hunne organisaties van den transportdienst en van de troepen in tweede linie aan een krachtproef te onderwerpen. Trots evenwel de in de bladen zoo opgehemelde flinkheid en dapper heid en vlotheid van de troepen, heb ik niet den indruk ge kregen van den onontbeerlijken ernst bij dergelijk soort van oefeningen, een gebrek, dat er sedert den Z. Afrikaanschen Oorlog niet veel op verbeterd schijnt. Men krijgt te veel den indruk, dat het soldaatje spelen wordt opgevat als sport men heeft jachtmeetings en roei-meetings en nog zooveel an dere meetings en zoo ook de military-meeting. Dat is in enkele woorden het beeld. Toch is het afgerichte materiaal goed, er zit iets soupels—iets gemakkelijk te hanteeren's in de menschen en het is ongetwijfeld zeker, dat, zoodra de Re geering en het volk de Landsverdediging als een vaderland- sche buigerplicht zullen gaan beschouwen, een krijgsmacht kan geformeerd worden, die wat te beteekenen zal zijn. Moge intusschen het streven van de weidenkenden in het Britsche Rijk om dienstplicht te krijgen en een deugdelijk Leger ons ervan afhouden, om door vrijwillige dienstneming bij landweerkorpsen een soort bijzondere reserve op te richten, waaraan we niets zullen hebben en waarvan we toch zullen moeten afstappen om te komen tot het eenige rationeele: dienstplicht. Het staande Leger kan blijven voor binnen- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 647 t. M. T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 29