916 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT boorlijk débouché voor zulke paarden is dan ook hoofdzakelijk de reden, waarom zoo vele renstallen hebben moeten ophouden te bestaan. Dat is een misstand, die hoe eer boe liever opgeheven dient te worden en dat kan geschieden door de noodige wijziging te brengen in de definitie „gebruikspaarden" Ervaren sportlieden weten dit zéér goed, en daar de diverse clubs ten slotte toch bestaan door het sportlievende publiek, moet eindelijk de dag aanbreken waar er op aangedrongen wordt, dat zulke wijziging geschiedt. Het minderwaardige materiaal der tegenwoordige gebruikspaarden is dan ook de hoofdreden, waarom de zoogenaamde heeren-nummers onzer wedrenprogramma's zoo weinig belang inboezemen en sportief gelijkstaan met „loerah races". Daarom ook het angstvallige uitsluiten van betere kwaliteit paarden, door degenen welke de tegenwoordige „gebruikspaarden" verkiezen op de baan te brengen. Heel dikwijls hoort men de bewering, dat de officieren niet in staat zijn duurdere en kostbaardere paarden aan te schaffen, maar dit is verkeerd gezien. Volbloedige, hoogedele paarden, welke voor races zijn afgedankt, alleen omdat iedere stal tracht zijn materiaal hoe langer hoe meer te verbeteren, en concurrentie zonder eenige winkans niet verder wsnscht door te zetten, zijn heel dikwijls te koop voor dezelfde som als waarvoor men de tegenwoordige „gebruiks paarden" koopt. Ik wijs slechts op de talrijke maiden platers, welke na eens de maidenplate gewonnen te heben slechts nog de tweede categorie (second division) in divided handicaps en program-nummers, uitgeschre ven voor paarden met een beperkt behaalde totaal-som aan renprijzen, kunnen winnen. Vele renstallen zullen deze paarden niet op den dnur aan willen houden, en liever weder nieuwe paarden laten uitkomen, om ze met kans op succes, tegen de bestaande cracks te laten mededingen. Neemt men het stapeltje raceboekjes ter hand en getroost men zich bij gebrek aan een behoorlijk bijgehouden renka- lender, na te gaan hoeveel paarden slechts één seizoen hebben medegedongen, zonder bepaald succes, dan zal men een groot aantal paarden vinden, die veel betere gebruikspaarden hadden kunnen remon teeren, dan de thans bestaande biekjes, welke de heeren-nummers vullen. Er is toch bijna niet één gebruikspaard momenteel in staat een middelmatig renpaard onder gelijk gewicht te slaan. Er> dat moeten dan de dieren zijn, welke onder zwaarder gewicht (heerrijders gewicht) de renprogrammas sieren! De officieren klagen, dat ze voor weinig geld geen betere paarden machtig kunnen worden. Ligt de schuld niet aan henzelven Waarom wordt door de Hippische Sportvereenigingen niet bij de J. R. II. V. er op aangedrongen dat wijziging komt in zulke belemmerende bepalingen Ieder reuman zal het met ons eens zijn, dat een donkere wolk aan den sporthemel dreigt, en dat de races langzamerhand zullen dood bloeden. Men meent de liefhebberij erin te houden door import van Griffinszijn de Batayia-Griffins, achteraf beschouwd feitelijk niet eene faillure geweest Men meende er meer renstallen mede te ver krijgen. Wat bleek echter 1- Dat de meeste afnemers der griffins toch weder de bestaande groote renstallen waren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 302