kerheid na te gaanbij de bekende gulzigheid van vele hon den verdient het echter aanbeveling voorzichtig te zijn. Sterk gekruide spijzen echter benadeelen volgens de meeste ky- nologen den besten hondenneus. Verder mag, om de zoo uiterst fijn samengestelde neus niet te verwoesten, bij de oefeningen nooit 's middags bij brandende zon eenig neuswerk van den hond verlangd wor denin dringende gevallen slechts bij uitzondering in de praktijk. Het bewaken van voorwerpen was niet alleen op dezen wedstrijd, maar is ook in de praktijk uit den booze. Wat kan men hiermee bereiken? Laat ik een flets of an der voorwerp door den niet aangelijnden hond bewaken, dan zal deze voor een ieder, die zonder eenige kwade bedoeling dicht langs dit voorwerp loopt, een groot gevaar opleveren, daar de hond reeds moet aangrijpen, vóór dat het voorwerp al bepaald is aangeraakt. Deed hij dit niet, dan zou elke kwaadwillige tot vlak bij kunnen naderen en den hond met een onverhoedschen slag afmaken. Ik herinner me nog het geval van een luitenant in garnizoen te Maastricht eenige jaren geleden, die zijn eigen fiets, welke in de nabijheid van een door een politiehond bewaakt rijwiel stond, willende nemen, door het beest werd aangevallen en zoodanig toe getakeld, dat hij weken met zijn arm in verband heeft .moeten loopen. Velen die dit bezwaar inzien hebben getracht dit te onder vangen door den hond kort aan te lijnen bij het te bewaken voorwerp. De hond moet nu ieder, die in de buurt komt, tijdig verwoed aanblaffen, zoodat ongelukken zeer zeker voorkomen worden. Diegene echter, wien het om het bewaakte voorwerp te doen is, zal eenvoudig door eenige malen om den boom (paal enz.), waaraan 't dier bevestigd is, te loopen, het dier zich doen vast draaien en kan dan kalm fiets of tasch weg nemen. Bovendien staat altijd de aangelijnde hond aan aan slagen als b. v. wraaknemingen van reeds betrapte stroopers enz. bloot; met een paar dikke keien is de sterkste hond spoedig gesteenigd. We zien dan ook, dat in het hierna af gedrukte programma der N. P. V. het bewaken van voorwer pen geheel is verdwenen. 930 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 316