flfd. IV. Waar de Majoor Kooy het lederen pak afkeurt, daar de hond zich hier te zeer aan gewent, moet hiertegen ingebracht worden, dat, hoewel dit aanvankelijk zeer zeker het geval zal zijn, deze eerste oefeningen, waarbij de hond mag bijten, waar hij wil, vooral bij honden, die uit zich zelve niet al te brani zijn, beslist noodig zijn. Dit is echter slechts een gering bezwaar, want nadat de hond juist met behulp van dit be schermende pak, (waardoor ongelukken worden voorkomen en de helper-boef met de zoo noodige driestheid durft op te tre den,) heeft geleerd niet alleen den boef flink aan te vallen, maar vooral ook met zijn tanden thuis te blijven, zoodra deze ligt of stilstaat, heeft de helper-dresseur het geheel in zijn macht, den hond den aanval te doen staken en 't bijten te voorkomen. De hond blaft nu den gestelden boef aan, totdat zijn baas ter plaatse is aangekomen, doch bijt oogenblikkelijk toe zoodra de boef het opnieuw op een loopen mocht zetten. Zijn we eenmaal zóóver dan hebben we het groote voordeel ge kregen, dat we elke vreemdeling, in elk willekeurig costuum 932 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT a. Opnemen en vervolgen van een spoor dat twaalf uur oud is en 2000 Meter lang. Het spoor is gelegd over afwisselend terrein en wegen en wordt door water onderbroken. Lucht wordt genomen van achtergelaten voorwerp, voet- of handafdruk naar keuze van den geleider. Aan het sub a. gestelde moet binnen 60 minuten voldaan zijn. De hond moet het huis, waarin de spoorlegger verborgen is, aanwijzen, doch er behoort voor gezorgd te worden, dat hij niet in diens nabijheid kan komen. b. Het verloren zoeken van een voorwerp van den spoorlegger op het hierboven onder a bedoelde spoor. Afstand 200 M. c. Het apporteeren van een voorwerp toebehoorende aan den spoorlegger uit minstens 5 gelijksoortige voorwerpen. d. Het aanblaffen van den spoorlegger, zich bevindend onder 5 verschil lende personen. Alle onderdeden der 4 afdeelingen zullen gewaardeerd worden met cijfers als volgt: (van o tot en met 5.) Hieruit ziet men, hoe veel meer waarde er gehecht kan worden aan honden, welke aan dit nieuwe keuringsreglement hebben voldaan. Er worden drie certificaten uitgegeven en wel Certificaat A. (Speurhond) voldoende aan Afd, II, en in Afd. I minstens 35 punten halende. B. (Politiehond) Afd. II en Afd. Ill 1., in Afd. I minstens 35 en in Afd. III 2 minstens 28 punten halende. C. (Uitmuntend Politiehond) voor honden, welke certificaat B. behaald hebben en voldoen aan Afd. IV.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 318