vooral daar de dressuur hiervoor zoo eenvoudig is; een doorsnee Dobermannpinscher, Herdershond of Airedale-Terrier is in een paar maanden tot de beste ambulancehond te maken. De juiste datum van oprichting van de vereeniging is mij onbekend, doch zij is zeker niet ouder dan een jaar. Waar schrijver op bldz. 365 zegtHier bleek het nadeel van het gebruik van politiehonden, is mij dit niet geheelduidelijk. Voor een goed afgericht pol. hond zal het zoeken van gewon den en het op de plaats blijven tot de geleider komt, geen bezwaren opleveren. Natuurlijk spreekt het vanzelf, dat het op den weg van de vereeniging moet liggen zich honden aan te schaffen, uitsluitend, maar dan ook voortreffelijk afgericht, voor R. K.-hond. Bij Afd. I proef i (schotvastheid) is het niet alleen voor den R. K.-hond, doch ook voor den politiehond een fout dat hij den schutter maar direct te lijf wil. In t nieuwe programma van de N. P. V. is dit dan ook zoodanig gewijzigd, dat van den pol. hond verlangd wordt, dat hij zich niet bang voor het schot mag toonen en nop bevel onmid dellijk den schutter (bij voorkeur bij den met den revolver gewapenden arm) vastgrijpt. Wat de combinatie van 1 reu met 2 teven betreft, welke de Maj. Kooy voorstaat, moet deze m. i. beslist afgekeurd worden; de jaloezie en nijd tusschen de teven, vooral tijdens den bronst-, dracht- en zoogtijd, zou tot bloedige tooneelen aan leiding geven; trouwens waarom 3 honden? Eén hond zou zich natuurlijk erg vervelen, landerig worden enz.; twee is echter meer dan voldoende en hiervoor dienen dan 1 reu met 1 teef genomen te worden. Vechten doen deze dieren nooit samen, terwijl vele hondenkenners als hunne ondervinding heb ben medegedeeld, dat de loopsche teef, die steeds met den zelfden reu samen is, van geen andere reu iets wil weten. Ik zelf heb dit met twee gladakkerteven kunnen constateeren. Of het zoozeer aanbeveling verdient, om de waakhonden 6teeds het terrein te laten bewonen, hetwelk zij moeten be waken, moet betwijfeld worden. Tot dusver zijn bij de proef, 934 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 320