voor de goede uitvoering van het concentratie-vervoer (ge lijk zulks in Nederland het geval is), terwijl ze tevens belast kunnen worden met het ontwerpen van gewenschte verbe teringen voor troepenvervoer. Ook zal het niet minder nood zakelijk wezen om bij dreigende conflicten een strenge lijn en bruggenbewaking in te stellen, waarvoor is het liefst Inl. vrijwilligerskorpsen zag aangewezen. Uit het voorgaande volgt tevens, hoe dringend gewenscht het is om het Departement v. Oorlog al in vredestijd eene standplaats in het binnenland te geven (Bandoeng). Het is toch een eerste vereischte, ja, alles hangt er van af, om de mobilisatie en concentratie volgens vooraf beraamde plannen te doen plaats hebben. Op het Departement rust dus eene moeilijke, hoogst verantwoordelijke taak, die slechts dan behoorlijk te vervullen is, wanneer storende invloeden zooveel mogelijk worden uitgeschakeld. Het verblijf te Batavia, het punt, dat in de eerste plaats een Landingskorps zal aantrekken, lijkt daarvoor allerminst geschikt. Eene verplaatsing naar het binnenland mag dus terecht zeer urgent worden genoemd. Eén blik op de spoor-en tramwegkaart van 1909 is voldoen de om" te zien, dat steeds meer gelegenheid begint te bieden om troepen in iedere gewenschte richting met spoor of tram te verplaatsen, al blijft er nog wel iets te wenschen over. Se dert de opening van den spoorweg Padalarang-Krawang kunnen troepen uit de Preanger reeds langs 2 wegen Batavia (het meest bedreigde punt) bereiken. Van de halte Tjikampek, aan de spoorlijn Padalarang-Krawang, is eene lijn in aanleg over Djatibarang naar Cheribon, waardoor ook langs de noordkust eene verbinding tusschen Midden-Java en Batavia tot stand komt. Van de halte Malangbong bij Tjibatoe is eene lijn naar Kadipatèn in ontwerp, van welke laatste plaats reeds een tramweg loopt naar Cheribon, waardoor dus troe pen uit de Preanger snel deze kustplaats (tevens mogelijke landingsplaats) kunnen bereiken en zoo noodig eene derde verbinding met Batavia mogelijk wordt. Yan de halte Tjibadak is eene spoorlijn naar de Wijnkoops- bhai in studie. Eene spoedige aanleg van deze geprojecteerde baan is hoog noodig, want eene landing bij Batavia en Pela- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 939

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 325