boehan Ratoe is voor ons zeer gevaarlijk, daar eene voorname verbinding met Batavia onmiddellijk bedreigd wordt en de G. G. hierdoor eveneens gedwongen is zijnen zetel naar Bandoeng te verplaatsen, terwijl Batavia aan de zuidzijde geheel open ligt. Eene dergelijke operatie zou den B. V. het vlugst naar zijn doel leiden. Eene spoorlijn naar de Wijnkoopsbaai is daarom voor ons uit een strategisch oogpunt het meeste gewenscht. Tusschen de halte Soempioeh (tusschen Maos en Gombong) en Cberibon is ook eene spoorlijn in studie, over Banjoemas en Poerwakarta. Yan niet minder belang is de aanleg daar van, omdat men dan minder afhankelijk is van Maos bij het vervoer van troepen uit Midden- naar West-Java. In dit ver band mag het doortrekken van den spoorweg van Poerworedjo naar Magelang ook van groot belang geacht worden. Het hierboven vermelde moge voldoende zijn om aan te toonen, dat de Permanente Militaire Spoorwegcommissie bij het ontwerpen van nieuwe spoorwegverbindingen eene belangrijke stem in het kapittel behoort te hebben. Is dus het spoorwegvervoer een voornaam onderdeel van het defensie-stelsel, dit neemt niet weg, dat ook maatregelen genomen kunnen worden om ons daarvan, waar mogelijk, on afhankelijk te maken. Een der middelen daartoe lijkt mij eene meer strategische dislocatie der troepen. Daar evenwel 's lands financiën niet toelaten, om van de bestaande dislocatie veel af te wijken, zal eenige beperking hierin natuurlijk geboden zijn. Het wil mij echter onvermijdelijk noodig toeschijnen om te zorgen, dat op de meest gevaarlijke punten reeds in vredestijd troepen aanwezig zijn. Zonder twijfel zal Batavia voor onze tegenstanders groote aantrekkingskracht hebben (1811 is daar om het te bewijzen). De tegenwoordige troepengroepeering is dus met het oog daarop zeer gunstig te noemen, als zich niet het grootste gedeelte onzer cavelerie in Midden-Java bevond. Verplaatsing van het Escadron te Soerabaja naar Salatiga en van de Escadrons te Salatiga naar Bandoeng zou dus meer in de lijn van ons verdedigingsstelsel liggen. Batavia heeft dus een voldoend sterk garnizoen, om bij een landing in de nabijheid daarvan onmiddellijk troepen bij 940 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 326