blinde wegschiet, zoodat de resultaten dan nihil zijn of be staan uit toevalstreffers. Dit bezwaar werd zooveel te klem mender door het meer en meer toepassing vinden der nach telijke gevechten. De nieuwe schietmethode, die den man leert, zijn geweer automatisch en zoo kort mogelijk in den horizontalen aanslag te brengen, levert bij nachtelijk vuur bovengenoemd bezwaar daarom zooveel minder op, omdat wanneer geen doel meer gezien wordt, de gymnastische vaardigheid van den man meer op den voorgrond treedt en hij toch door gewoonte en ge oefendheid zijn geweer horizontaal in den aanslag brengt, waardoor het aantal treffers belangrijk verhoogd wordt in normale omstandigheden. Geheel anders staat het echter bij de dag-gevechten, wan neer hoewel dikwerf onduidelijk, toch de vijandelijke doelen wel zichtbaar zijn, of wel de plaats, waar het vijandelijke doel zich bevindt, nauwkeurig bepaald kan worden. Veelal in lange ijle liniën tegenover elkander liggende, is het dan zaak, om zoo gauw een vijandelijk kopje zich vertoont, dit zoo goed als onmiddellijk onder vuur te nemen; hoofdzaak in dit geval dus vlug, ja onmiddellijk, zooals de stroopers dat toepassen, de vizierlijn in de richtlijn brengen en direct aftrekken, waarbij natuurlijk van drukpunt nemen geen sprake kan zijn, ja dit eerder hinderlijk dan gewenscht is. Hierbij treden twee vragen al dadelijk duidelijk op den voorgrond, te weten: le. Hoe vertoont zich meestal het vijandelijke doel? 2e. Hoe moet de vizierinrichting van het geweer zijn, om in den kortst mogelijken tijd gemakkelijk de vizierlijn in de richtlijn te brengen Als antwoord diene, dat het vijandelijk doel, 't zij in be weging of wel stilstaande zich meestal vertoont als een lang smal lint, dat over den grond kruipt, en nu en dan geheel of gedeeltelijk zichtbaar is, waaruit volgt, dat afwijkingen bij het vuren in de breedte belangrijk minder nadeelig zijn, dan afwijkingen in de hoogte. Bij breede afwijking is de mogelijkheid groot nog een kopje te treffen, nevens datgene waarop gericht wordt, terwijl bij de geringste hoogte afwij- 650 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 32