schuwen, wanneer en waar vreemdelingen onze kusten ver kennen. 4. De aanschaffing van 2 luchtschepen type Zeppelin is onverwijld noodig, in verband met de groote waarde daarvan als verkennings- en als strijdmiddel. 5. De Marine hetzij dan met artillerie- of torpedovloot moet het Indisch Legerbestuur op de hoogte brengen van de hulp, welke zij in tijd van oorlog kan bieden, en van de wijze, waarop zij zulks denkt te doen. 6. Voor de goede samenwerking van leger en vloot is een Permanente Raad van Defensie noodig, in den geest van eene dergelijke instelling in Nederland. 7. Een afdoende verdediging der Koloniën is niet mogelijk, wanneer Nederland alleen staat in den strijd. Het is de taak der diplomatie zulk eenen strijd tot eiken prijs te vermijden. 8. De landmacht kan alleen Java en eenige stations op de Buitenbezittingen (Sabang, Emmahaven) verdedigen. 9. We moeten er naar streven reeds in vredestijd het leger op Java te concentreeren en de troepen op de Buiten bezittingen door politie-korpsen te vervangen. 10. De verdediging der Buitenbezittingen moet worden over gelaten aan Eur. en Inl. vrijwilligerskorpsen cq. gesteund dooi de Marine. 11. De organisatie en uitrusting van het leger moeten het mogelijk maken snel te mobiliseeren en te ageeren. 12. Het leger moet met behulp van spoor- en tramwegen, auto mobielen, motorfietsen en rijwielen in staat zijn zich met buiten gewone snelheid naar de bedreigde kuststrook te verplaatsen. 18. Gecombineerde oefeningen van landmacht en marine in het concentreeren en afslaan van landingen zijn onmisbaar. 14. De dislocatie der troepen moet reeds in vredestijd zoo zijn, dat op de meest bedreigde punten eene vlugge con centratie van het beste en grootste deel onzer weermacht mogelijk is. Het vervoer behoort eveneens tot in de kleinste bijzonderheden voorbereid te zijn (Permanente Militaire Spoor wegcommissie). 15. Aan kustforten en kustbatterijen moet meer waarde worden toegekend dan aan versterkingen in het binnenland. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 947

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 333