in dat opzicht dus niet gelijkwaardig, moet daartegenover in onze bewapening een tegenwicht gezocht worden en moeten wij streven naar een betere bewapening dan die van een te genstander. Schr. is van meening, dat waar het moreel ook door ons als voornaamste, ja als driekwart van alle overige factoren, wel ke de strijdvaardigheid bepalen, aangenomen afhangt van den invloed, die de verschillende aanvoerders op hunne onder hebbenden uitoefenen, het voldoende is aan die onderhebben den te „vertellen", dat hun bewapening niets te wenschen overlaat! Vertrouwen in de aanvoerders en in de voorge schreven wapenen zou een der grootste factoren, leidende tot het gewenschte doel zijn. Maar het „vertrouwen" in den aanvoerder zal een grooten schok krijgen, ja kan vernietigd worden, als in de praktijk blijkt, dat die aanvoerderdie het beter weten moest en kon weten, dus tegen beter weten in den man maar wat „ver teld" heeft. Al kan men onder suggestie een zwak individu een aard appel voor een peer, een knol voor een citroen doen slikken, komt het gesuggereerde individu tot zich zelve, dan weet het wel beter. En al hebben, volgens schrijver, onze soldaten totaal geen begrip van ballistiek noch van wapentechniek, de „agenten van den tegenstander, de „literatuur", brengen hem wel op de hoogte! Onze soldaten zijn geen stom kanon- nenvee meer, doch denkende wezens, wier ontwikkeling en initiatief het in den „grooten" oorlog, in den slag, waar an- derer invloed, van de onderaanvoerders zelfs, zich niet meer kan doen gelden, tot de beslissing moeten voeren (blz. 945) Aan ons om onze minderen voor en op die taak voor te bereiden, in alle opzichten, theoretisch en praktisch, en door hen te voorzien van eene aan de eischen voldoende uitrusting en bewapening. Geen knuppel, waar de tegenstander met een sabel komt, geen pistool tegenover geweer, geen proppeschieter tegenover kanon Geen „vertrouwen", gegrond op „vertelsels" en suggestie, doch vertrouwen gegrond op waarheid en een uit dat ver trouwen voortspruitend krachtsgevoel 960 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 346