vorm van het projectiel No 305/E te wijzigen en daarvoor eene paraboloïde van iets meer dan 2,5 kaliberlengte te nemen, (blz. 991). Wat de theorie van Wolozkoi over bestrooing van het slagveld betreft, laat dit gelden voor een militie-leger, maar niet voor een militair-leger, niet voor ons Indisch Leger, waar wij gestaalde en geoefende soldaten hebben. Wij moeten, daarin zijn wij en Schr. het wederom volkomen eens, met een in alle opzichten ballistisch hoogstaand geweer „den man zoo vertrouwd maken, dat zoo goed als elk schot een treffer is", en kunnen daarom dan ook die „schoone" theorie verder laten voor wat zij is. Verder zegt Schr. (blz. 166), dat waar algemeen wordt be weerd, dat bij afname van het kaliber beneden 7 m.M. de stopping power te gering is, hij zich afvraagt of dit niet juist een reden is geweest om het door de Amerikaansche marine aangenomen kaliber van 5,9 m.M. niet algemeen in Amerika in te voeren. Wij schreven (blz. 994) „De ervaringen in de koloniale oor logen der laatste jaren, vooral die van de Zuid Afrikaansche en Russisch Japansche oorlogen, leerden, dat een kaliber heneden 7, zelfs 8 m.M., onvoldoende „stopping power" heeft" en „men is daardoor teruggekomen van een verdere vermin dering van het kaliber." Wij gaan dus hierin wederom accoord Schr. is van meening (blz. 167), dat door de invoering van een spitsprojectiel de toch al reeds geringe stopping power van ons geweer nog kleiner wordt, dus is het ook daarin met ons eens, waar wij stelden (blz. 1000) „Zeker is, dat de stopping power van spitskogels tegenover den I V. nog minder zal zijn dan die der tegenwoordige projectielen." Mutatis mutandis geldt dit toch ook voor den B. V. Het projectiel van den Heer A. B. werd door hem ontworpen om meer stopping power dan nu te verkrijgen en was bestemd voor deD strijd tegen den I. V. Waarom Schr. dan dat projectiel zoo uitvoerig beschreef in „Europeesche" periodieken als de Kriegstechnische van 1910 en in de(n) Militaire(n) Spectator van 1909 is ons niet recht duidelijk, wij werden daardoor op een dwaalspoor geleid. 962 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 348