Aangezien wij echter streven naar een geweer met éëne munitiesoort zoowel tegenover den I. V. als den B. V., en volgens Schr. (blz. 158) „langzamerhand ons optreden tegen over een I. Y. begint te verminderen", dat optreden dus min der den doorslag zal geven, spreekt hij daarmede over zijn project het vonnis uit en kan dit niet meer voor het door ons beoogde doel in aanmerking komen, temeer niet, aange zien Schr. wat doorslagvermogen betreft, daaraan groote waarde toekent „waarmede met de invoering van een ander projectiel wel degelijk rekening gehouden moet worden" (blz. 166) en hij van zijn projectiel zegt dat „het projectiel door zijn afgeplatten kop minder gemakkelijk zal indringen"! (blz. 168). Zooals Schr. terecht opmerkt zijn wij groote voorstanders van beweegbaarheid zoo voor het geheele Leger, als voor het Hoofdwapen, de Infanterie. Hiervoor zal moeten gestreefd worden naar vermindering van het doode gewicht van de bewapening van den man. In de eerste plaats gaven wij aan, hoe hiervoor het geweer zonder het ballistisch vermogen te verminderen in aanmer king zou kunnen komen. Maar onze bewapening zal minstens gelijk moeten zijn aan die van een tegenstander en daarom moet de man voorzien zijn van een gelijke munitie-uitrusting, d. i. van eenzelfde aantal schoten. Is dit aantal aan weerskanten evengroot en het gewicht daarvan hetzelfde, bij ons klein kaliber zullen wij ook in deze in het voordeel zijn dan blijft het gewicht door ons gewonnen door ons lichtere geweei toch voor ons behouden. Ook de tegenstander moet zijn 150 patronen mee voeren. Hoe wij ons dat voor ons Leger voorstelden, gaven wij aan. Schr. is het met deze wijze niet eens, rnaar hij geve dan een betere oplossing Ook op de andere vragen zal hij als naar wij vermeenen Oud leeraar in Artillerie Wetenschappen aan den Hoofdcursus licht een beter antwoord dan wij kunnen geven. Wat het kappen met het pioniergereedschap betreft, kon toch ook reeds met de Linnemanschop gekapt worden en heeft men thans in de groote Legers universaal pionierge reedschap, dat aan de eischen van pik, bijl en schop voldoet. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 963

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 349