[iÜP Langs Dieuine Banen, „De lampen brandendede lendenen omgord Volgens de Algeraeene Order No. 32 van 1S07 kunnen Of ficieren van alle Wapens en Dienstvakken zich aanmelden voor den Topographischen Dienst en ofschoon het nog nimmer voorkwam, dat een officier van Gezondheid het lancet met de priknaald, een Kwartiermeester de schrijfstift met de tee kendito verwisselde, heeft de Topographische Dienst toch sinds jaar en dag, Artilleristen naast Infanteristen, Cavaleris ten naast Genisten onder zijn vanen gehad. Enkele Officieren maakten slechts korten tijd deel van den Dienst uit, anderen brachten er ongeveer hun geheele carrière bij door. Hoewel wanneer mogelijk de Regeering aan de belangen van den Dienst tegemoet kwam, door Hare sanctie te verleenen aan voorstellen om tijdelijk de formatie te wijzigen, moesten toch verscheidene verdienstelijke mannen het veld ruimen, omdat die formatie hen geen plaats meer aanbood. Meermalen verhieven zich reeds stemmen om dat euvel te verhelpen en de Officieren van den Topographischen Dienst een eigen promotie te doen volgen. Zoolang echter het opne- mersgilde nog klein in aantal was en de Dienst behalve het Hoofdbureau slechts bestond uit de Triangulatiebrigade, de Opleidingsbrigade en drie Opnemingsbrigades, de aanvulling en het op sterkte houden weinig bezwaren opleverde, boven dien de bezoldiging in verband met de tijdsomstandigheden, den aard van het werk, den lageren levensstandaard en ver geleken met de geringe tractementen der overige Officieren geen reden tot klagen gaf, vonden die stemmen weinig weer klank. Nu echter, dank zij het doorzicht, den noesten ijver, de nimmer tanende werkkracht en het talent om de belang stelling op te wekken en levendig te houden van den afge treden Chef, de Topographische Dienst op de tegenwoordige

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 351