militair huchfscbeepuaartmaterieel, Voornamelijk gedurende de laatste 10 jaren ziet men de groote mogendheden in en buiten Europa wedijveren om hunne legers zoogoed mogelijk met luchtscheepvaartmaterieel uitterusten. De kleinere mogendheden hebben dit voorbeeld naar hunne krachten gevolgd, zoodat Nederland en zijne ko loniën tot de weinige uitzonderingen behooren, die nog niets daarvan hebben aangeschaft. Wat het Nederlandsch-Indische leger betreft, kan echter opgemerkt worden, dat reeds een 2tal officieren op 's lands kosten tot balloncommandant zijn opgeleid, dat eene ruime ondersteuning gegeven wordt aan de Ned. Ind. Vereeniging voor Luchtvaart tot het doen van de noodige militaire vaarten en een officier (n.l. de 2e luitenant der Artillerie H. ter Poorten bij de firma Aviator in België) met eene ondersteuning van het Gouvernement tot aviateur wordt opgeleid, waaruit men m.i. wel mag besluiten, dat binnen niet al te lang tijdsverloop ook het Ned. Ind. leger van eenig materieel zal worden voorzien. Zeker is het echter, dat ingeval van een oorlog met een B.V deze voorzien zal zijn van deze uitstekende verkenningsmiddelen en dus het Indische leger, dat toch reeds gering in getalsterkte is, in dat geval er ook mede uitgerust moet zijn, wil het niet geheel en al in het nadeel zijn. Bij de vreemde legers kan men het volgende materieel onderscheiden: vrije ballons, kabelballons, vliegers, motorbal lons en vliegmachines. Over de inrichting en samenstelling van een vrije ballon zal hier niet gesproken worden, omdat deze wel hekend verondersteld mag worden. Omtrent het gebruik zij het vol gende vermeld. Gedurende de vaart is de mand in absolute rust. Het waarnemen is alzoo gemakkelijker aan te leeren

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 355