van uit de mand van een vrijen ballon dan uit de voortdu rend in beweging zijnde mand van een kabelballon. Bovendien leert men zich boven snel orienteeren. In vredestijd wordt daarom het varen met den vrijen bal lon algemeen beschouwd als een onmisbare vooroefening voor a. s. motorballoncommandanten en voor de waarnemers uit kabelballons, terwijl tevens velen het uiterst nuttig vinden voor a. s. aviateurs. In oorlogstijd kan de vrije ballon gebruikt worden in in gesloten vestingen als communicatie-middel met daarbuiten zijnde troepen. Een leerrijk voorbeeld hiervan is o. a. het gebruik gedurende de belegering van Parijs in 1870 (zie o. a. pag. 5 van het No. 17 19(17 der Ind. krijskundige vereeniging.) Waar in Indië slechts te Buitenzorg, Batavia, Semarang en Soerabaja lichtgasfabrieken aanwezig zijn, kan men het nut van kabelballons in oorlogstijd voor het Indische leger als uiterst gering aannemen, mede in verband met de aanwezig heid van een centraal reduit, waarop alle veldtroepen samen getrokken. Als kabelballons worden gebruikt bolballons voorzien van eene inrichting tot rationeele bevestiging van den kabel en de z. g. vliegerballons. Bolballons zijn als kabelballons te gebruiken tot bij windsnel heden van 8 M./sec., zoodat we dan ook zien, dat daarmede uitgeruste legers tevens voorzien zijn van vliegers, die bij windsnelheden van 6 M./sec. in staat zijn één persoon opte- heffen, teneinde steeds in staat te zijn waartenemen. Nu hebben we in Indië het eigenaardige geval, dat in de lucht lagen tusschen 300 1000 M- windsnelheden boven 8 M./sec. in het geheel niet zeldzaam zijn, terwijl tegelijkertijd de snel heid van den wind langs den bodem te gering is om vliegers op te laten (zie o. a. het I. M. T. No. 51910 pag. 472). Bij eventueele aanschaffing is m. i. dan ook alleen de vliegerballon voor het Indische leger het aangewezen materieel, daar middels deze men nog in staat is goed waartenemen tot bij windsnel heden van 16—17.5 M./sec., hetgeen in verband met de In dische winden ruim voldoende is. 970 INDISCH MILTAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 356