het bolvormig einde eene opening C' gelaten, die met behulp van een dicht te binden slurf min of meer afgesloten kan worden. De stuurzak wordt middels touwen in den juisten stand ten opzichte van het ballonlichaam gehouden. Aan een op het ballonlichaam vastgenaaide strook worden 2 stel touwen be vestigd. Het voorste stel loopt uit op het kruisstuk K en de looprol K R, waaraan de kabel bevestigd wordt. Aan het achterste stel, de z. g. mandtouwen, wordt de mand J opge hangen. Verder wordt de mand, teneinde het slingeren en draaien daarvan te voorkomen, nog met het omhulsel verbon den door 4 z. g. stormlijnen. Voor het neerhalen, oplaten en transport van den ballon zijn een 10-tal z. g. houdlijnen aan gebracht. Aan de achterzijde worden bij wijze van staart naar gelang van de windsterkte 2—8 parachuten W aange bracht. Deze zijn van lichtgegummiede ballonstof en hebben openstaande een middellijn van 1 M. Tot meerdere stabiliteit is aan weerszijden van den ballon een zeil Z aangebracht. De kabel is een staaldraadkabel van 5 m.M., bestaande uit 10 stukken van 100 M. die middels ka- belsloten gemakkelijk aan elkander verbonden kunnen worden. De verbinding tusschen de aarde en den waarnemer in den mand geschiedt telefonisch. De daartoe noodige leiding hangt geheel vrij van den kabel. Ten einde eenige vrijheid in de plaats van opstijging te hebben, dus niet geheel afhankelijk te zijn van de standplaats van den Algemeenen bevelhebber, wordt per veldkabelballonafdeeling 8 K. M. telefoon leiding medegevoerd. De vliegerballons worden geconstrueerd in grootten van 550 tot 1100 M3. en zijn nu in een 16-tal legers in gebruik. In ver band met opstijgingen in bergland zou voor het Indische leger de 750 Ms. vliegerballon de meest geschikte zijn. Over het gebruik het navolgende. In normale gevallen is de afstand van waarneming te rekenen op 7 10 K. M., in gunstige gevallen op het vasteland tot 15 K. M. en aan de kust bij helder weder tot op 30 a 40 K. M. In den veldoorlog moet de kabelballon 5 K. M. van de vijandelijke stelling wegens het vuren der Yeld-Artillerie verwijderd blijven; in den vestingoorlog wordt -972 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 358