deze afstand geschat op 7 8 K. M. De hoogte van opstijging varieert meestal van 300 tot 500 M., maar is afhankelijk v an terrein; zoo zal men bij voor het waarnemen ongunstige terreinen steeds hoog opstijgen. Was tot voor korten tijd de verkennings- en ophelderings- dienst hoofdzakelijk alleen aan de Cavaleiie opgedragen, zoo is hierin nu verandering gekomen. Bij de vredesmanoeuvres is toch gebleken, dat, indien Cavalerie en eene veldkabel ballonafdeeling aan ééne partij toegevoegd waren, de berichten der laatstgenoemde veelal eerder inkwamen, veel meer veel omvattend waren en tevens goede gegevens verstrekten over de reserves en soutiens, hetgeen veelal de Cavalerie niet mogelijk was. Eene veldkabelballonafdeeling zou dus eene uitnemende aanvulling zijn van onze zwakke, in oorlogstijd niet aan te vullen Cavalerie. Niet alleen de vredesmanoeuvres, maar ook de resultaten verkregen met de uitstekend 0pgeleide en technisch goed uit geruste ballonafdeelingen der Engelschen in Transvaal, China enz., der Franschen in Z. Azië en Marokko, der Spanjaarden te Melilla waren zeer goed. Het waarnemen uit den kabelballon is zeer lastig, de behandeling van het materieel eischt een grondige opleiding, zoodat men ziet, dat in oorlogstijd geïmproviseerde afdeelingen niet goed voldoen. Zoo schrijft v. Löbells Jahres- berichte naar aanleiding van de ondervinding gedurende den oorlog tusschen Japan en Rusland opgedaan: „Schliesslich zeigte es sich wiederum bei den Kriegführenden Parteien, dasz sich Luftschifferformationen selbst in grossen Festungen (Port Arthur) nicht imstande improvisieren lassen; dasz man solche vielmehr in Frieden sorgfaltig ausbilden und mit einem technisch vollendeten Material ausstatten müssen, wenn man gute Leistungen von ihtren verlangen will", en het Duitsche reglement voor Luchtschippers zegt: „Nur wer geübt ist im Korbe zu verweilen, kann ergiebig beobachten." Zoo zien we de in 1890 te Batavia en Kota Radja genomen proeven met kabelballons dan ook geheel en al mislukken. Naast het verkennen van het voorterrein heeft de kabelballon tot taak het waarnemen van eigen Artillerievuur en kan, zooals in Zuid-Afrika, China, Marokko, gebruikt worden om INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 973

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 359