met behulp van photographisch materieel van de nog niet in kaart gebrachte terreinen denoodige kaarten te vervaardigen. Bovendien hecht het Engelsche Reglement er hooge mo- reele waarde aan en zegt o. a. A captive balloon with nothing but sand-bags or a dummy in the ear might paralyse an ennemy's initiative and especially might deter him from attempting any wide turning movement, by causing him to believe that all his movements were being watched. Het vervoer van den ballon heeft buiten het gevechtsveld bij groote verplaatsingen meest plaats in geledigden toestand. De ballon wordt verpakt op een wagen, en de afdeeling die tevens voorzien is van de noodige wagens voor handlier en kabel, telefoonmaterieel, de gasvoorraad en fourage, kan zich verplaatsen met de snelheid van veldartillerie. Op het gevechtsveld kan men den ballon ook verplaatsen, opgelaten aan den kabel. De snelheid van verplaatsing hangt dan af van het terrein; men heeft echter nu het groote voordeel, dat de waarneming niet onderbroken wordt. Voor vulgas van den ballon wordt gebruikt waterstofgas, dat onder een druk van 150 atmosferen in stalen gasflesschen wordt medegevoerd. Een groot bezwaar voor een leger als het Indische, zijn m. i. de hooge aanschaffingskosten. Een veldafdeeling compleet met wagens, kabelballons, bolballons (voor oefening), paarden 100), gasfabriek, gebouwen enz. moet minstens geschat worden op een waarde van f 200000, hetgeen voor een klein leger een zeer groote som voor een louter verkennings middel is. Na hetgeen in het I. M. T. No. 5 1910 over militaire vlie gers geschreven is, zal hierop niet verder ingegaan worden, vooral daar, mede in verband met de gemaakte opmerking door de Redaktie, Indië als een van de landen beschouwd moet worden, waar het minst door vliegers gepresteerd kan worden. De bestuurbare luchtschepen kan men in 3 hoofdgroepen onderbrengen, n. 1. de stijve, de halfstijve en de slappe mo torballons. 974 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 360