Het stijve systeem, o a. vertegenwoordigd door de bekende Zeppelin luchtschepen, bestaan uit een stijf met doek overtrok ken geraamte, waarbinnen zich een'zeker aantal bolballons bevinden. Aan het geraamte zijn de schroeven E (Zie Piaat 1 fig. 2), de gondels c en d benevens de noodige stabilisatie- en stuurvlakken bevestigd. Door de vele, betrekkelijk zware, vaste onderdeelen is bij dit systeem het eigengewicht zeer groot en dus de nuttige draagkracht in verhouding tot de gasinhoud gering. Wil men toch een voldoend groote nuttige draagkracht hebben tot het medevoeren van passagiers, brand stof enz., dan komt men tot zeer groote schepen, bv. de Z. I. (Duitsche militaire ballon) 15200 M3., de Spiess 10000 M3. enz. Met de grootte vermeerderen echter ook de kosten, niet alleen van het luchtschip zelf, maar ook van de bijbe- hoorende loodsen, van de gasaanvulling enz. Als eenige der groote nadeelen kan men nog noemenhet lastige landen van het stijve, langwerpige schip in bergterrein, de gevaren, die men loopt voor vernieling bij een tusschentijdsche landing, indien geen ballonloodsen aanwezig zijn enz. Het stijve type wordt dan ook in het algemeen als het meest ongeschikte der drie soorten voor oorlogsgebruik beschouwd. Het halfstijve systeem (o. a. de Lebaudy-motorballons, de M. I IV van de Duitsche militaire luchtvloot) staat tusschen de beide anderen in wat de constructie betreft. Bij de Lebaudy-schepen is onder aan het ballonlichaam een horizontaal vlak bevestigd; van onderen versterkt door een tralieligger, die aan de achterzijde Q bekleed is (zie fig. 3 Plaat I) en als kiel dienst doet. Het vlak is aan de achterzijde verlengd met 4 kruis vormig geplaatste vlakken A en P, waarachter het ver- tikale roer. De aansluiting aan de voorzijde tusschen vlak en ballonlichaam geschiedt ter vermindering van den luchtweerstand door doek, de z. g. „coupedevent" C. De gondel N, waai in de motor M., is voorzien van een landingspunt J. Onder den gondel bevindt zich het benzine-reservoir R. Sen S' zijn automatische ventielen voorgas en ballonnet, teneinde overmatige gas- en luchtdruk te voorkomen. V is de venti lator, F zijn vaste stabilisatie-vlakken, b is de ballonnet. Ter INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 975

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 361