weerszijden en eenigszins aan de voorzijde van het horizontale vlak bevinden zich twee niet op de teekening aangegeven vlak ken, die als horizontaal stuur dienst doen. De Lebaudy-schepen, geleverd aan Rusland en Oostenrijk-Hongarije, hebben volgens de berichten niet goed voldaan. De M. schepen voldoen echter goed. Het aantal stijve deelen is vrij groot, hetgeen niet alleen bij een zelfde nuttige draagkracht het volume grooter maakt, maar tevens lastig is bij het demonteeren en vervoeren. Het slappe systeem, o. a. vertegenwoordigd door de Clément Bayard ballons, de Astra-ballons (Colonel Renard, Ville de Bruxelles e. a de Zodiac- en de Parseval-ballons, wordt tot nn toe het meest voor militair gebruik aangewend. Yan de bovengenoemde typen heeft alleen de Parseval- motorballon een korte gondel, de overigen een langgestrekte. Bij dit sy steem is het aantal vaste deelen tot een minimum gereduceerd. Dit maakt de nuttige draagkracht maximum, het monteeren en demonteeren gemakkelijk, evenals het vervoer in geledigden toestand. Zoo kan b. v. een Parseval-ballon op 2 wagens ver voerd worden. Doordat de nuttige draagkracht maximun is, kannen deze ballons, bij dezelfde grootte als die der twee vo rige systemen, meer personen vervoeren, öf meer brandstof medenemen dus langer varen, öf sterker dus zwaarder motoren bezitten, hetgeen overeenkomt met grooter snelheid. Als voorbeelden zullen we hier kortelijk behandelen de 4200 M3 groote Fransche militaire ballon Colonel Renard en een Parseval-motorballon. De Colonel Renard (hg. 4 Plaat I) bestaat uit een van gum- mistof vervaardigd gaslichaam A, lang 65.19 M, (voorzien van een ballonnet B en de stabilisatie-ballonnets C) waaraan de lang gestrekte gondel is opgehangen. Teneinde geen overmatigen druk in het omhulsel te krijgen, zijn de automatische lucht- ventielen E en het gasventiel D aangebracht. De gondel, in den vorm van een tralieligger, is 35 M lang. Hieraan zijn bevestigd de schroef S, de horizontale sturen I, het vertikale stuur Q en de sleden voor de landing T. In den ligger bevindt zich een motor van 120 P. K., het benzine-reservoir, de venti lator voor de ballonnet en de standplaatsen voor personeel en passagiers. 976 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 362