steeds het onderspit delven en kan in allen gevalle verhinderd worden waar te nemen. Het is dus altijd zaak bij aanschaffing een der beste typen te nemen. Ter bescherming tegen motorballons en vliegmachines worden tegenwoordig op de militaire motorballons geweren of een mitrailleur medegenomen. Is toch een luchtschip hoven het andere gekomen, dan kan hij door het daarop werpen van ontplofbare stoffen of sterk bijtende, het omhulsel aantastende, vloeistoffen dit laatste vernietigen. Als een middel tot be scherming tegen vliegmachines, kan ook genoemd worden het laten vergezellen van den motorballon door eigen vlieg machines. Tegen gewoon geschut rekent men motorballons volko men beveiligd, indien ze minstens 1300 M. boven het terrein varen. Dit is niet het geval tegenover ballonafweergechut. Dit is o. a. door de firma's Krupp en Ehrhardt in den handel gebracht. De firma Krupp heeft een drie-tal types ont worpen n. 1. 6.5 c. M. B. A. K. L/35 op radaffuit, 7.1 c. M. B. A. K. L/30 30 op spilaffuit op een automobiel gemonteerd en 10.5 c. M. B. A. K. L/85 op spilaffuit in vaste opstelling voor vestingen. De max. dracht is resp. 9.2 KM., 9.5 enl3K.M., terwijl de bereikbare hoogten resp. 5800, 6500 en 8500 M. bedraagt. De firma Ehrhardt heeft een 6.5 B. A K. op automobiel op spilaffuit geconstrueerd. Hoogte geeft, zooals men ziet, niet meer, daar de grootste bereikbare hoogte voor motorballons 2500 M. is. Naar aan leiding van genomen proeven rekent men motorballons tegen ballongeschut niet meer veilig, zoodat bij de laatste Kaiser- manoeuvres aangenomen werd, dat als een motorballon door dergelijk geschut beschoten werd, hetgeen kenbaar was, deze zich zoo spoedig mogelijk moest verwijderen, liefst met den wind mede. Het eenige, wat dus eenigszins beschermt, is groote snelheid en manoeuvreervaardigheid. Een groot bezwaar zijn ook hier weer de groote aanscbaf- fingskosten, terwijl te verwachten is, dat de bestaande lucht schepen nog steeds verbeterd zullen worden en het ma terieel dus betrekkelijk spoedig verouderd zal zijn. (Hier- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 979

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 365