w Bet Kaliber Uraagstuk der Berg- Brtillerie. Met het oog op de a. s. verwapening der bergartillerie lijkt het ons niet ondienstig het kalibervraagstuk wat meer onder het oog te zien, teneinde na te gaan welk kaliber voor onze berg-artillerie het meest gewenscht is. Ter beproeving in Ned. Indië zullen twee soorten berg- kanonnen worden uitgezonden, nl. van de firma Krupp en van de firma Schneider, beide systemen van een kaliber van 7.5 cM. en een projectiel gewicht van 6.5 K. G. x) De tegenwoordige stand der wapentechniek stelt haar ma ximum grens voor het kaliber van een bergstuk op 7.5 cM. Neemt men hierbij een projectiel van 6.5 KG., dan heeft men een bergstuk met het maximun ballistisch vermogen. Zeer begrijpelijk is het, dat men voor zijn berg-artiilerie het oog laat vallen op het beste wat de techniek kan leveren en zoo zijn dan ook verschillende staten met dergelijke vuurmonden uitgerust. Zeer zeker is het een voordeel te noemen, dat een berg- kanon met groot vermogen met meer kans op succes naast de veld-artillerie in de vlakte op kan treden, wat hier in In dië met onze geringe macht aan veld-artillerie van veel be lang is. Aan het gebruik van een projectiel van 6.5 KG. kent men nog het voordeel toe, dat veld- en berg-artillerie zich van dezelfde projectielen bedienen. Toch moeten de voordeelen hieraan verbonden niet al te zeer worden overschat. Op het gevechtsveld, waar de munitie-aanvulling met zooveel bezwa ren gepaard gaat, zal deze eenheid in projectielsoorten geen voordeelen opleveren, daar we eenheidspatronen gebruiken en de hulsladingen voor de verschillende vuurmonden in ieder 1) Of door Erhliardt nog een stuk zal worden uitgezonden is ons niet bekend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 367