het evenwel voor berg-artillerie ten koste van de beweeg lijkheid gekocht worden? Als gevolg van een groot projectielgewicht en een groote aanvangssnelheid verkrijgt men een groote hoeveelheid ar beidsvermogen van beweging van het projectiel op het oogen- blik dat het den vuurmond verlaat (Mondings-energie). Deze waarde van groot belang bij de vuurmond-constructie wordt veelal ook gebruikt om de ballistische eigenschappen van het ka non te bepalen; dit nu is niet geheel juist. De mondings-energie toch is evenredig met het gewicht van het projectiel en het kwadraat van de aanvangssnelheid, grootheden, waarmede noch de te verwachten uitwerking, noch de te verkrijgen drachten ook maar in de verste verte evenredig zijn. Vooral het vergelijken van de mondings-energie bij vuurmonden van verschillend kaliber (wat maar al te vaak geschiedt) heeft geen zin, daar een vuurmond, die aan een projectiel van 6 KG. een aanvangssnelheid van 500 M. geeft, lastig ballistisch gelijkwaardig genoemd kan worden aan een, die aan een projectiel van 24 KG. een V0 van 250 M meedeelt, al is de mondings-energie in beide gevallen gelijk. Een grootere aanvangssnelheid maakt, onder overigens ge lijke omstandigheden, grootere drachten mogelijk, maar ver liest aan beteekenis, indien ze niet gepaard gaat aan groote belasting op de dwarsdoorsnede. Deze bedraagt bij de projec tielen van reeds ingevoerde bergkanonnen van 0.11 tot 0.15 o.a. bij het Fransche kanon van 6.5 cM. 0.136, het Spaansche van 7 cM. 0.138, het Russische C. 04 van 7.62 cM. 0.143 en het Turksche van 7,5 cM. 0.115. De metaalbelasting wordt vergroot door verzwaring van het projectiel of door vermin dering van het kaliber, waardoor men verkrijgt een meer bestreken baan. Yele schrijvers vinden dit voor berggeschut in verband met de vele doode hoeken minder gewenscht. Indien we nagaan hoeveel de invalshoeken bedragen bij de verschillende bergvuurmonden, dan vinden wij voor den vuurmond, die de meest bestreken baan bezit (Schneider- Danglis C. 07) op 4000 M. 18° 50'voor het Fransche bergkanon 20° 26' en voor het Oostenrijksche bergkanon M. 9, 25°. Dit INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 983

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 369