laatste is dan wel het maximum dat bereikt wordt. Of nu die 6° verschil (op kortere afstanden wordt dit verschil in invalshoek minder, en bedraagt op 1500 M. nog ruim een graad) meerdere uitwerking achter dekkingen zal verschaffen, meenen wij ten zeerste in twijfel te moeten trekken. Yoor het vuren tegen doelen achter dekkingen zijn ook in berg- terrein houwitsers noodig. Oostenrijk bezit in zijn berg- houwitser M. 8 en 10 een unicum (minimum invalshoek onge veer 26°.) Luitenant Hanika 0 stelt voor, om, indien men vast wil houden aan gekromde banen voor berggeschut, ook hierbij evenals bij de houwitsers meerdere ladingen in te voeren, daar het zoeken naar een iets kleinere V0 half werk is, dat het vermogen van den vuurmond vermindert, zonder afdoen de aan het bezwaar tegemoet te komen. Hij stelt voor, de hulzen zoodanig aan de projectielen te verbinden, dat zij gemakkelijk afgenomen kunnen worden, zoodat bij het boog schot de noodige deelen van de lading verwijderd kunnen worden. Hij is van meening, dat de meer ingewikkelde be werking in den koop genomen mag worden tegen de groote voordeelen, die volgen uit het gebruik van gekromde banen, te meer waar het, bij' het bevuren van gedekte doelen, meestal niet op groote vuursnelheid aankomt. De vraag is evenwel of de spreiding in de aanvangsnelheid bij deze, niet op krombaan vuur geconstrueerde kanonnen, niet aanzienlijk grooter zal worden. Hoe het ook zij, het voordeel van een bestreken baan, de grootere trefkans tegen vertikale doelen (schilden) mag niet uit het oog worden verloren en daarvoor is groote bestrekenheid noodzakelijk. Door het opvoeren van het projectielgewicht en de aan- vangssnelheid lijdt de stabiliteit van het stuk. Dit kan slechts worden verholpen door het kanon zwaarder te maken of door toepassing van een bijzonder remstelsel. (Kanonvooruitloop- geschut). De thans bereikte grens van het projectielgewicht is 6.5 KG. Of bij dergelijke vuurmonden de stabiliteit vol doende verzekerd is - zelfs bij deelbare kanonnen is nog de 984 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Streifleur 1910 No. 1 blz. 731.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 370