5et een en onder oner de aanhangige noorsieilen tot mijziging non de initte jas Door officieren en oner de nieum in ie noeren Deldfeleeding. 990 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT Nu langzamerhand het tijdstip nadert, dat de witte attila als uni formjas tot het verledene zal gaan behooren en wellicht nog vele officieren zich van de witte jas als vastgesteld bij het Koninklijk Be sluit van 5 September 1908 No. 39 (opgenomen in de Algemeene Order 1909 No. 45) moeten voorzien, wii het ons niet ondienstig voor komen het een eo ander mede te deelen omtrent de aanhangige voor stellen tot wijziging van dat kleedingstuk, opdat degenen, die zich nieuwe witte jassen moeten aanschaffen, al dadelijk zooveel mogelijk met de voorgestelde wijzigingen (die vermoedelijk binnenkort haar beslag zullen krijgen) rekening zullen kunnen houden. Hieraan zal dan tevens eenige mededeelingen worden toegevoegd omtrent de binnenkort in te voeren veldkleeding en de daarvoor door Zijne Excellentie den Commandant van het Leger vast testellen modellen. Witte jas. Nadat een in de 7e aflevering van het Indisch Militair tijdschrift jaargang 1909 gehouden referendum had uitgewezen, dat door het meerendeel der officieren het zeer zou worden toegejuicht, indien de met ingang van 1 Januari 1912 afgeschafte witte attila weder in eere zou worden hersteld, werd, om aan dat verlangen vau het officierskorps te voldoen, door het Legerbestuur een voorstel dienovereenkomstig ingediend, hetwelk niet de goedkeuring van de Regeering heeft mogen verwerven. Thans is naar middelen omgezien, om de witte jas meer het uiter lijk aanzien te geven van een militair kleedingstuk. Daartoe zijn de volgende voorstellen gedaan: Witte jas van Engelsch leder, Russisch linnen of drill van het „modc-1 als hiernevens is afgebeeld. (Zie figuur 1). .De staande kraag hoog 4 a 5J c. M., waarvan de uiteinden over „elkaar grijpen, wordt gesloten door 2 losse knoopjes van hetzelfde „metaal als de overige knoopen. Aan de voorzijde 4 zakken met klep- „pen van het model als op de plaat aangegeven en gesloten met 6 „z. g. half ballon knoopen van verguld of verzilverd metaal, naarmate *de° metalen onderdeelen van de pet verguld of verzilverd zijn en „overigens van het model a's voor de verschillende wapens en diensten is voorgeschreven. Voor de officieren de mouwen versierd met plat, „wit katoenen treswerk breed 5 m. M op de wijze als op de plaat „aangegeven" (en zooals de witte attila heeft). De witte jas blijft dus in hoofdzaak van het reeds bestaande model, met uitzondering dat het aantal knoopen en zakken en het model der zakken niet meer zooals thans aan de keuze van de dragers zijn over gelaten. Als rangdistinctief zullen de metalen sterren, een distinctief dat in de praktijk reeds sedert tientallen van jaren goed heeft voldaan, weder op den kraag worden aangebracht, evenals is voorgeschreven voor de

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 376