992 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT de wijzigingen na zullen al die bezwaren uit den weg worden geruimd, daar de schouderbedekkingen voor bedoelde categorie van militairen zoodanig zijn gekozen, dat vergissingen tusschen le Luitenants en Onderluitenants, 2e Luitenants en Adjudant-Onderofficieren, welke thans herhaaldelijk plaats vinden, niet meer zullen kunnen voor komen. Veldkleeding. Blijkens artikel 1 van het Koninklijk Besluit dd. 3 Augustus 1911 No. 128, opgenomen in de Javasche Courant van Vrijdag 29 Sep tember j. 1. No. 78 en welk besluit ook eenigen tijd geleden in de ver schillende dagbladen voorkwam, zal met ingang van 1 Januari 1912 eene nieuwe veldkleeding worden ingevoerd. De mcdellen van de veldtenue zullen worden vastgesteld overeen komstig de ter zake door den Commandant van het Leger te geven voorschriften, doch het zal echter nog wel enkele maanden duren,.al vorens die voorschriften aan het Leger kunnen worden bekend ge maakt. In verband met de omstandigheid n. 1. dat het betrekkelijk Konink lijk Besluit later is afgekondigd dan men oorspronkelijk had gedacht en de particuliere kleermakers, die eerst kortelings daarvan kennis kregen, onmogelijk meer de uitgekozen stoffage vóór den vastgestel- den datum uit Nederland kunnen betrekken, zal een voorstel tot ver schuiving van den termijn van 1 Januari 1912 worden voorgebracht. De datum waarop de veldtenue van de voor te schrijven modellen bindend zal zijn, zal derhalve nog nader worden bepaald, terwijl van af dien datum alsdan de sergen (eenvoudige) jas met blauw katoenen pantalon komt te vervallen. Evenwel kunnen wij hier reeds het een en ander omtrent die tenue mededeelen. Een veldkleeding van drill, welke zich hier te lande het beste eigent om den troep bij de meest verschillende weersgesteldheden, belichtingen en achtergronden minder in het oog te doen vallen, dan znlks bij ge bruik van de thans gedragen wordende blauw katoenen en sergen kleeding het geval is, is gebleken die van grijs groene kleur te zijn. In verband daarmede is dan ook voor de veldtenue stoffage van die kleur uitgekozen. Die stoffage bestaat uit een weefsel van groene en roode katoen draden en ongeverfde linnendraden, die een zeer sterk geheel vormen. Gehouden licht- en zuurproeven hebben uitgewezen, dat de kleur zeer goed op den vezel houdt, hetgeen niet het geval is met de blauw katoenen kleeding, die zooals wij allen weten, na eenige keeren was- schen gehtel verschiet. Wel is'waar zal, daar de verfstof zich lang niet zoo goed aan de katoen- als aan de wolvezel hecht, de stoffage na langdurig gebruik wel wat lichter worden, doch zeer zeker niet in die mate als met de blauwe katoenen veldkleeding het geval is, vooral niet wanneer men bij het wasschen een weinig zorgvuldig daarmede laat omgaan. Veldkleeding toch behoeft niet gesteven te worden, 1) Voor de reiniging dezer kleedingstukken verdient het gebruik van Sun- lightzeep aanbeveling.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 378