De oplossing uan hei DsIschpenuraGgshifc? 994 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT Hij twijfelt niet aan het welslagen van deze proefneming, mits lo. de zaak naar eisch is voorbereid; 2o. tijdig is aangevangen met een begin van uitvoering; 3o. de uitvoering er van op praktische en zaakkundige wijze plaats vindt. Waar tegenwoordig voor het Indische leger ook de gaba door de mili taire administratie wordt aangekocht, kan het zijn nut hebben weer te geven, wat de heer K. opmerkt betreffende den aankoop van haver. „Haver is een handels- maar tevens een speculatie artikelhet Rijk „kan daarin onmogelijk met de groot-handelaren concurreeren, zoodat „het toch op dezen is aangewezen om zich dit voornaamste paarden- „voer te verschaffen. „Wil de haver hiertoe geschikt zijn, dan moet zij behoorlijk bewerkt „worden en zorg worden gedragen dat zij van stof en vuil is ontdaan „ongezuiverde of niet frissche haver is nadeelig voor de paarden en de „tegenwoordige werktuigen, welke gebruikt worden om ze te zuiveren, „zijn zoo uitstekend dat men als eisch mag en moet stellen dat zij „zeer zuiver is. „Er zijn tijden van het jaar dat het moeilijk is een eenigszius groote „hoeveelheid haver, vooral inlandscbe, frisch te houden, terwijl wat „het luchten betreft zich het eigenaardig verschijnsel voordoet, dat „wanneer de wind uit den Noord- of Oosthoek waait, de luiken van „den haverzolder gesloten dienen te blijven. „Om steeds de haver frisch en van stof gezuiverd te houden is niet „gemakkelijk en toch mag van die eischen niet worden afgeweken, „wil de haver niet schadelijk zijn voor de paardennaar onze meening „zal dan ook dit artikel het moeilijkst blijken om goede resultaten te „geven bij rechtstreekschen aankoop". Zeer benieuwd zijn wij naar den uitslag van deze proefneming en hopen dat zij beter zal slagen dan die van eigen aankoop van slachtvee omstreeks 1897 voor de garnizoenen in Noord-Brabant en Zeeland. V. D. B. {met een plaat). VolgeDS het „Deutsches Offizierblatt" van 23 Februari j 1. laten de overheden der Beierseke „Militar Schieszschule" zich bijzonder gun stig uit over eene valschijf, welke in den handel is gebracht onder den naam: ..Fallscheibe, sijstem Wagner-Maï'ktanner.'" De vinding wordt beoordeeld als eene gewichtige verbetering van alle tot dusver bekende systemen De valschijf bestaat uit: (Fig. 1). 1°. De scbijfpaal L: Hierop is van onderen een omgebogen veer, de spanner Sp met het eene einde geschroefd. In eene inlating ongeveer op het midden der scbijfpaal is eene spiraalveer Hf bevestigd, aan het andere vrije uiteinde van een oogje voorzien. Aan het boveneinde der paal is een veer W geschroefd. 2°. Het valblok F. (Fig. 1 en 2): bestaat uiteen huls H waarbinnen de uitschakelaar A beweegt, welke van boven eindigt in een naar binnen gekeerde klauw.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 380