ÜP]i s üit de Pers. i Uolbloed als milifair paard. 1 Het vooroordeel, dat zoolang heeft bestaan tegen volbloed als mi litair paard, verdwijnt geleidelijk. Jaren lang heeft men van sommige zijden moeten vernemen, dat de vobloed niet tegen vermoeienissen kan; te zenuwachtig was voor gebruik bij den troep; Diet voldoende volhardend was; alleen onder zeer licht gewicht een paar minuten snel kon gaan, enz. De volharding echter van de voorstanders van den volbloed heelt hen langzamerhand het pleit doen winnen en de practijk heelt bewe zen, dat zij gelijk hadden en de volbloed niet alleen een ideaal rijpaard is, maar ook een buitengewoon goed officiers- paard. Wij gelooven dat een groot deel van den tegensland een gevoig was van het ouderwetsch peuteren en „kniebelen" dat, na de oorlogen van Napoleon, maar al te dikwijls de plaats innam van de ware en klassieke dressuur. Men had geen 10 rijlessen genoten of men begon al zijn paard te dresseeren en de bloeitijd brak aan van de dressuur op de plaats en van de africhting „van voren naar achteren." Men deed niet dan stilstaande bijbrengen, afbuigen, het paard op de achter hand zetten, enz. en vergat dat bij de dressuur voor alles de impulsie, de drang naar voren moest worden onderhouden of, zoo zij onvoldoen de was, moest worden opgewekt. Nu is het ontegenzeggelijk waar dat een volbloed eerder en sneller zal bedorven worden door zulk peuteren, en bij hem verzet zich in heviger mate zal uiten dan bij-een paard met minder bloed, doch hier schuilt de fout niet bij het paard, maar in de dressuur In Frankrijk zijn tegenwoordig tal van offieren met volbloed bere den- er zijn een groot aantal aan de school te Saumur en door de Reg'eering wordt veel gedaan tot bevordering van de volbloedfokkerij. Bij het laatste Championnat du cheval d'armes te Parijs waren op den lsten dag 44 paarden ingeschreven. Er moesten drie proeven worden afgelegd: een parcours de route van 15 K M., gevolgd op de steoplechase-baan te Auteuil door een parcours over flinke hindernissen, af te leggen met een snelheid van 500 M. in de min.; dressuurproevenen een parcours over de hinder nissen van het concours hippique De baan te Auteuil was zwaar en de te dragen gewichten van kurassiers 80 KG, dragonders 78 KG en lichto cavalerie 75 KG wa ren zeker niet licht; toch werd de baan door 40 van de 41 deelnemers goed afgelegd. De dressuurproeven gaven zeer veel goeds te zien, terwijl het sprin gen op het concours, nog verzwaard doordat de deelnemers in groot tenue reden, bijzonder voldeed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 392