Ooerzichf bod eenige Tijdschriften, Alavors 1911 No. S. „Nieuwe geweerprojectielon" is de titel van een opstel van den Luit. Kol. van den Belt, in welk opstel S, beschrijft hoe de Duitschers met hun „S. Geschosz" en de Fransehen met hun „balie D" het vermogen van hun infanterie wapen verhoogden. Ook in Nederland heeft men een S. projectiel beproefd, maar, zoo zegt Overste v. d. Belt, de Commissie achtte het verkrijgen van een grootere bestreken ruimte geen voordeel. En waarom niet? Het ant woord geeft ons de theorie van Wolozkoi. Waar men in Nederland (zoowel als hier) de methode van den juist snellen aanslag weer loslaat (consequent is ze nimmer toegepast) ver wondert ons deze conclusie wel eenigszins. Was het ons nu maar gelukt onzen soldaten de schietmethode vol gens den j. s. a. bij te brengen, zoo zegt S, het aantal Wolozkoi-Schut- ters zou dan ook bij ons aanzienlijk verminderen en ook wij hadden de voordeelen kunnen hebben van gestrektere banen (grootere bestreken ruimte). Als antwoord op de door S. gestelde vraag: „wat nu?," lezen we dan ook: „invoering van de schietmethode volgens den j.s. a, zoodra beschikt wordt over goed onderlegd onderwijzend personeel (compagnies commandanten, luitenants en onderofficieren). Wie zijn nimmer besliste voorstanders van de Schietmethode volgens den j. s. a. geweest, maar meenen toch, dat een veroordeeling dier methode, op grond van de tot nu toe daarmede bereikte resultaten niet wel verdedigbaar is. Do luitenant ten Broecke Hoekstra geeft ons „velddienstopgave No. IV" alsmede de oplossing van velddienstopgave No. 3, waarop we reeds in de vorige aflevering de aandacht vestigden, speciaal, omdat daarbij een vliegmachine ten toontele wordt gevoerd. Wat moet daar tegen gedaan worden? S. geeft verschillende middelen aan, als: in bedekt terrein gaan, tegen een dijk gaan liggen, rechtsomkeert ma ken, om aldus den vliegenier te misleiden, halthouden tot de vlieg machine voorbij is e d. De betrokken afdeeling is in dit geval slechts één peloton infanterie. Yan meer belang zou het daarom zijn, om te weten, wat de hoofd colonne in dit geval zou doen. Yan het afgeven van vuur verwacht S. weinig resultaat. Hoogstens zou daarmede bereikt worden, dat de vliegenier zich snel in de hoogte zal bewegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 394