INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1009 De Kapitein Yerberne vervolgt zijn causerie „Met de 2e mitrailleur- afdeeling op cavalerie-manoeuvre." Thans worden de gebeurtenissen van 14 Sept. behandeld, waarbij de mitrailleurs weer gelegenheid hadden de vijandelijke ehargeerende cavalerie die ook thans weer op 150 a 200 M plotseling opduikt onder vuur te nemen. Ben mooi (vredes-) doel! Vermelding verdient nog het artikel „Het beschieten van Kabel ballons" van den le Luit K. E. Oudendijk. Na in het kort de soort, inrichting, afmetingen en de bediening van de gebruikelijke kabelballons te hebben beschreven, geeft S. aan, op welke wijze deze ballons dienen te worden bevuurd, er op wijzende, dat daarbij snelheid van handelen een eerste veroischte is en derhalve ingewikkelde berekeningen dienen te worden vermeden. Voorts bevat deze aflevering nog een artikel „Het beheer overwe gen en voetpaden met bijbehoorende kunstwerken" door den water bouwkundige M. C Koole en het vervolg van het opstel „Herinneringen uit den veldtocht van 1815" door Kap. J. N. Brnyn. In de extra- bijlage zet de luit. S. J. C. Oly de behandeling der automatische hand vuurwapens voort. De Militaire Spectator 1911 No. 8. De le Luit. Adj. der Genie D. van den Berg vervolgt zijn opstel: „Het hoofdaanvalsfront van Port-Arthur en zijn nabij verdediging." In dit gedeelte van het artikel wordt beschreven, hoe de Japanners de bestorming van het hoofdaanvalsfront uitvoerden. Zooals den lezer bekend is, hadden de aanvallers het systeem „von Sauer" na eenige nuttelooze pogingen los gelaten, om het daarna met den sappen-aanval te beproeven. Hoewel men oordeelde met de naderingswerken voldoende ver ge vorderd te zijn, om den storm te wagen, schijnt de gedachte, om het veroverde Port-Arthur den Mikado op zijn verjaardag, 3 November, te kunnen aanbieden, wel van invloed te zijn geweest bij het bepalen van den aanvalsdatum. Het resultaat was niet geëvenrodigd aan de gebrachte offers (3 Nov. was ook de dag der troonsbestijging van den Czaar). Vermeldenswaard is nog de mededeeling, hoe de Japansche Storm- colonnes in het algemeen bij hun aanvallen, op een onbegrijpelijke en de verbazing der verdedigers wekkende wijze, de aangelegde fladder- mijnen wisten te vermijden. Andermaal een bewijs hoe prachtig de Japansche spionnendienst moet gewerkt hebben. Zeer lezenswaard is mede het artikel „Taktisch gebruik van mitrail leurs" door Kap. Verberne. Welke verbeteringen er ook in de laatste jaren bij de verschillende systemen mitrailleurs zijn aangebracht, nog altijd komen er, zelfs bij de beste, haperingen voor. Steeds worden deze machines dan ook met haar tweeën gebezigd. I. M. T. 1911. 68

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 395