baar zijn of ze door ons zonder meer kan worden over genomen meenen wij beslist te moeten tegenspreken. De belasting toch hangt in hoofdzaak af van het vermogen van het dier en de gesteldheid van het terrein, terwijl het klimaat in dezen ook zijn invloed doet gelden. Met onze dieren, in de zware Indische terreinen, is een belasting van 150 a 160 KG. beslist te zwaar te noemen, wat de practijk reeds sinds lang heeft uitgewezen, gezien onze tegenwoordige berg-ar- tillerie, waar de lasten 162, 150 en 149 KG. wegen. Bij het streven het ballistisch vermogen te verhoogen mag geenszins het doel Ber#-Artillerie uit het oog worden ver loren en moet het gebruik als bergstuk marschvaardigheid in zwaar bergterrein op den voorgrond worden gesteld. Dit wordt maar al te vaak over het hoofd gezien, vei blind als men geraakt door het groot vermogen". Voor onze berg-ai tillerie mag o. i. de totale draaglast per dier de 120 KG. niet belangrijk overschrijden (munitie-dier 130 KG.), wil men een berg-artillerie hebben, geschikt voor zijn taak en in staat in zwaar terrein de Infanterie overal en steeds te volgen. Volgens luitenant Mannhardt heeft de berg-artillerie in Duitsch Zuid West Afrika haar groote bruikbaarheid in de aldaar in 1904 gehouden veldtocht tegen de Heieio s giooten- deels te danken gehad aan het feit, dat de totaal belasting per dier de 120 KG. niet te boven ging 2). ad b. Zoowel uit een tactisch als uit een technisch oog punt dient het aantal lasten zoo gering mogelijk te zijn. Met het zwaarder worden van het stuk vermeerdert het aantal lasten en bijgevolg ook het aantal dieren, wat de co lonne langer maakt, kans op achterblijvers (uitvallen van een stuk) grooter maakt, terwijl bovendien meer tijd noodig zal zijn om van draagtoestand in getrokken toestand te ge raken en omgekeerd, en dus ook het in stelling komen en van stelling veranderen meer tijd zal vorderen. Houdt men 1014 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Betliel „Modern Guns and Gunnery" In Rusland zijn stemmen opge gaan, die de belasting van ongeveer 145 KG. per dier te zwaar vinden. 2) Militar Wochenblatt 1908 No. 104. „Die Verwendung von Feld- und Ge- birgs-artillerie im Buscli- und Gebirgskriege in Südwest-Afrika

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 404