vast aan het o. i. zeer juiste beginsel dat een bepaald per centage aan reservedieren moet worden meegenomen, zoo zal het aantal mede te nemen reservedieren ook vermeer deren. In verband met deze nadeelen werd langen tijd vast ge houden aan een maximum van vier dieren per stuk, doch ook nu weer ziet men, terwille van het grootere vermogen, het aantal lasten vermeerderd tot 6 a 7. Wel wordt toege geven het groote nadeel er van, doch dit niet opwegende tegen het groote vermogen. Het eigenlijke hoofddoel wordt hier dus meer achteruit gezet. Met het grooter worden van het kaliber wordt ook het projectiel zwaarder. Het aantal projectielen door een dier vervoerbaar wordt daardoor geringer. Houdt, men nu vast aan een munitieuitrusting van 80 schoten per stuk, o. i. zeker noodig met het tegenwoordige groote munitieverbruik en de lastige aanvulling, dan ziet men dat bij een projectiel gewicht van 6. 5 KG. wel 7 dieren per stuk noodig zijn. Overal ziet men dan ook volstaan met minder munitie om minder dieren te hebben, o. i. geen navolgenswaardige methode om het kwaad te verhelpen. Voor dit nadeel van te zwaar projectielgewicht, schijnt men meer ontvankelijk gebleken te zijn, ten minste ziet men weel een streven het projectielgewicht te verminderen en verschil lende Staten hebben reeds bij een kaliber van 7 a 7.5 cM. een projectiel van 5 5.5 KG. Aan het kaliber heeft men daar echter nog niet durven tornen. ad c. Het behoeft zeker geen betoog, dat een licht stuk in het terrein handiger is dan een zwaar, hierbij ook in het oog houdende het gebruik met handen, overwinnen van hin dernissen e. d. In Spanje heeft men van een kaliber van 7.5 cM. afgezien en is men gekomen tot een kaliber van 7 cM., omdat het 7.5 cM. kanon o. a. ook door haar groote lengte te onhandig was bij het ageeren in zwaar terrein. Bovendien kan bij een licht stuk de colonne-lengte van de batterij belangrijk kleiner zijn, zonder dat dit ten koste behoeft te gaan van de munitie-uitrusting. Dat de colonne- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1015

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 405