lengte een belangrijken invloed op de beweeglijkheid uitoe fent weet een ieder, die bij de berg-artillerie heeft gediend. Wat het waard is een beweeglijke berg-artillerie te bezit ten, in staat overal te komen en den vijand afbreuk te doen van uit plaatsen, waar zulks het allerminst verwacht wordt, moge blijken uit de volgende aanhaling uit „Het Schweizerische Zeitschrift für Artillerie und Geniewesens 1911 No. 6." De Russische en Japansche berg-artillerie vergelijkende komt men daar tot de volgende opmerking„Jedenfalls wuszten die Ja- paner mit den ihrigen (Gebirgs-artillerie) besser und gewandter um zu geheu. Alle diese Machteden wurden von den Russen umso bitterer empfunden je mehr sich ihre Gefechtstatigkeit in den gebirgigeren und wegloseren Teile der Mandschurei abzuspielen hatte. Der Ausspruch eines russischeu Führers anlaszlich der Kampfe um Liaoyang, es sei nicht die Ueber- legenheit der Japaner, die sie bezwungen, sondern der Geist der Berge, spricht Biinde hierfür." Als nadeel tegen 6. 5 cM.bergkanonnen noemt men algemeen de mindere uitwerking van het enkele schot. De algemeen in gebruik zijnde stalen brisant granaat eischt een juist schot en springt bij het treffen van het schild on middellijk, daarbij het materieel vernielend en de bediening van den vuurmond buiten gevecht stellend. Deze werking zal zoowel van een granaat van 6. 5 cM. worden verkregen, als van een van 7. 5 cM., indien ze maar naar de eischen des tijds is geconstrueerd, de springlading oordeelkundig is geplaatst en de schokbuizsn voldoende gevoelig zijn. Hieraan wordt voldaan door het schier overal ingevoerde materieel. Een vol treffer in de caisson heeft algeheele vernietiging van het stuk ten gevolge, door het explodeeren van den inhoud van dit voertuig. Wenscht men evenwel de granaten van het berggeschut zoo groot mogelijke uitwerking te verschaffen, men vuile ze met pikrinezuur in stede van trotyl, daar de hoe veelheid vrijkomend arbeidsvermogen bij eerstgenoemden springstof, die van trotyl verre overtrefc en dus van met pikrinezuur gevulde granaten veel grooter materieele uit werking is te verwachten (veel grootere gaten in de schil den). Overdreven angst voor ontijdige springers tengevolge 1016 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 406