wel schrale melk van een chronisch hongerlijdende moeder en gras bij mondjesmaat in sommige jaren wanneer het bij zonder lang droog is, dientengevolge is het achterlijk in ontwik keling en spiervorming, is het onderkomen. Ad. 3. Door de ondervoedheid gaat het veulen hoe langer hoe krachteloozer loopen, zijn galop wordt een soort hobbel gangetje waarbij het over zijn schouders rolt. De voorhand verricht het meeste werk en daar vindt dus ook de meeste spiervorming plaats, terwijl de achterhand geheel achterblijft in ontwikkeling. Bij sommige Australiërs is dit zoo erg ge worden, dat zelfs de stand van het bekken veranderd is. De dieren die deze fout vertoonen, staan onder alle omstan digheden liefst zoo gestrekt mogelijk. Yan onderbrengen van de achterbeenen is geen sprake, zij zouden zich nog liever laten doodsporen. Voor zoo'n paard hoede men zich. Een paard, dat als rijpaard dienst zal moeten doen, moet in staat zijn zijn achterbeenen onder den last te schuiven en indien zijn lichaamsbouw zulks belet is het ongeschikt voor rijpaard. Waar ik hier spreek van ongeschiktheid voor rijpaard, bedoel ik natuurlijk voor officiers- of troepenpaard. Men kan wel op zoo'n paard gaan zitten en het beschouwen als middel van vervoer, maar de zuinigheid verbiedt ons om 't eigen- of troe penpaard als zoodanig te beschouwen. Bij de dressuur kom ik hierop terug. Hoe ouder 't paard is dat wij in Australië koopen, hoe meer wij bedrogen uitkomen, want het oudere paard is langer minimumlijder geweest dan 't jongere. Vooral op den leeftijd van 3 tot 4 jaar heeft het paard den steun van goed en hard voer noodig. Wij zien bij den mensch toch 't zelfde, niet waar? Een jongen van 14 jaar eet veelal meer dan de zelfde jongen opgegroeid tot man van 30 jaar. Het oudere paard heeft zich ook vaster op zijn schouders geloópen, is dus in de dressuur lastiger. Bij de bepaling van het ration, dat de Australiër krijgt gedurende de eerste paar jaar dat hij in Indië is, dienen wij er dus rekening mede te houden, dat hij van zijn geboorte af een soort hongerkuur ondergaan heeft. Willen wij er dus een gezond en krachtig paard van maken, dan dient, zoolang hvj bij Remonten-Depót 658 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 40