militair LuicfilscheepDaartmaterieel (Ueroolg Dan blz. 980). Thans zijn we gekomen tot het luchtvaartmaterieel, dat ook zonder zulke groote kosten aangeschaft kan worden als het in de voorgaande aflevering beschrevene en daarom veel door kleinere Staten wordt aangeschaft, nl. cle vliegmachines. Samenstelling van eenige der meest gebruikte typen: Het Blériot-toestel. De firma fabriceert voor militaire doel einden twee verschillende typen nl. voor één en voor twee personen. Het eerste is in fig (a en b Plaat II) afgebeeld. Het draagvlak A bestaat uit twee gelijke deelen symetrisch ten opzichte van het lichaam geplaatst. De deelen bestaan uit een licht houten raamwerk, dat van boven en onder met doek is overspannen. In de dwarsrichting zijn de vlak ken eenigszins gebogen met de holle zijde naar onderen en maken ze bij het vliegen een hoek van 7° met de horizontaal. De afstand tusschen de uiteinden der vleugels bedraagt 9 M., de breedte der vleugels 2 M, het oppervlak van het draag vlak door het smaller toeloopen aan de uiteinden der vleu gels 15 M2. Het voorste gedeelte van de vleugels is geheel stijf, het achterste gedeelte kan middels de draden a sche luw getrokken worden (het z.g. gauchissement) tot het ver zekeren van de zijdelingsche stabiliteit en het maken van wendingen. Het lichaam B bestaat uit een geraamte van vierhoekige doorsnede, naar achteren smaltoeloopend en 7.60 M lang. Het geraamte bestaat uit een raamwerk van esschenhouten latten, verstijfd middels kruislings gespannen dwarsdraden. Het voorste gedeelte is ongeveer tot C be kleed met doek. Hierin bevindt zich vooraan de motor M en benzine-reservoir, daarachter de zitplaats van den bestuur der. De schroef S is voor op den kop gemonteerd, hetgeen ook het geval is met den motor, indien de 50 Pk Gnome- motor (roteerend) wordt toegepast. De geheele machine rust vóór veerend op een frame met 2 wielen W en achter op een veerend aangebracht klein wiel R, hetgeen tegenwoordig wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 411