vervangen wordt door een veerend stuk hout, als in fig. 4 bij het Farman-toestel is aangegeven, een z.g. remschoen. Aan de achterzijde van het toestel bevinden zich het verti- kale roer D, een stabilisatie-vlak E en de beide horizontale roeren F. Voor de zitplaats van den bestuurder is een klok aangebracht, waarmede men alle noodige veranderingen aan de stuurorganen kan bewerkstelligen. Het totale gewicht bedraagt 250 KG. Het toestel voor 2 personen wijkt hier eenigszins van af. Het horizontale roer is o. a. aan weerszijden van het li chaam achter aan het stabilisatie-vlak bevestigd, dat ook een eenigszins anderen vorm gekregen heeft. Het lichaam is geheel bekleed, De totale breedte is 11 M., de lengte 8.20 M., het oppervlak van het draagvlak bedraagt 25 M2, het to tale gewicht 350 K. G. De snelheid van het toestel vooreen persoon is 90 K M. die voor twee personen 70 K M. per uur. De prijzen zijn resp. 12000 en f 14000, indien een 50 P K Gnome-motor wordt toegepast. H. Farman tweedekker fig. 4 a en b PI. II. Dit toestel wordt hoogstwaarschijnlijk het meest gebruikt voor militaire doeleinden en is zeker een der meest gewilde typen, hetgeen wel blijkt uit het groot aantal copieën, min of meer veranderd in den handel gebracht onder den naam van Albatros tweedekker, Aviatik, Aviator, Grahame White, Howard Wright e. a. De tweedekker bestaat uit een voorstuur, het draag- lichaam met motor, schroef en chassis en het achterstuur. Deze zijn weder onderling verbonden door raamwerk, versterkt door dwarsdraden. Het voorstuur A is een enkelvoudig bekleed vlak, dat min of meer hellen kan en daardoor het toestel kan doen rijzen of dalen. De draagvlakken B en C wordenaan elkaar verbonden door houten staanders van ovalen doorsnede en door kruislings gespannen draden. Ze worden gevormd door 2 hoofdsparren, die zoolang zijn als de breedte der vleugels en waarop loodrecht gebogen latten zijn bevestigd, die 0.5 M over de achterste spar heenste ken. Het geheel wordt met doek bekleed. Het achter de achterspar uitstekende gedeelte is buigzaam. Aan de uitein- 1022 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 412