den van het bovenste draagvlak en in het midden van de beide draagvlakken is dit buigzaam gedeelte weggelaten, nl. ter plaatsing van de bewegelijk bevestigde ailerons D, die dezelfde rol vervullen als het scheluwtrekken der vlakken, en van de schroef S met motor M, waarvoor in de meeste gevallen de 50 P K roteerende Gnome-motor wordt gebruikt. Het onder ste vlak, waarop de motor en de zitplaatsen zijn gemonteerd, is iets sterker geconstrueerd als het bovenvlak. Het achterstuur bestaat uit 2 stabilisatie-vlakken E en E1. Achteraan het bovenste vlak E is scharnierend een aileron K bevestigd, dat tegelijk met het voorstuur werkt. E en F1 zijn twee vertikale roeren. Het chassis G bestaat uit 2 hou ten schaatsen P, waaraan per schaats op bijzondere wijze bewe gelijk 2 wielen W zijn bevestigdaan de achterzijde is een rem schoen r bevestigd. Het sturen geschiedt middels hefboomen. Van een gewoon type bedraagt het oppervlak van de draag vlakken 40 M2, de breedte van het toestel 10 M., de lengte 12 M. Bij de militaire typen is het bovendraagvlak aan weers zijden eenige Meters verlengd, teneinde meer draagvermogen te verkrijgen. Het gewicht van het toestel bedraagt 350 K. G., de snelheid 70 a 80 K. M. per uur en de prijs 14000 (met Gnome-motor). Wright tweedekker (fig. 2 Plaat II). Waar het oude Wright-toestel, de eerste vliegmachine, die werkelijk gevlogen heeft, wel bekend verondersteld mag worden, zullen alleen hier de veranderingen, die allengs zijn aange bracht, aangegeven worden. Het dubbele voor-hoogtestuur is verlaten en vervangen door een enkel A achter de vertitale roeren. Het is voorzien van een tweetal schaatsen elk voorzien van een tweetal wielen, aan de achterzijde bevinden zich een tweetal remschoenen r. Aan de voorzijde van elk der schaatsen is een driehoekig vertikaal stabilisatie-vlak B geplaatst. Zooals we zien is door de Amerikaansche Wright firma het tweeschoenenstelsel nog niet verlaten. Dit is echcer wel het geval bij de nieuwe duitsche militaire Wright-vliegmachine. en eenige fransche toestellen, waarbij slechts 1 schroef wordt toegepast. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1023

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 413