Gurtiss-tweedekker voor het opvliegen van af wateroppervlak te, de z. g. bydro-aeroplane. D is het voorstuur, E de draagvlakken, M de motor, S de schroef, K de ailerons die hier niet aan de achteruiteinden van de bovendraagvlakken zijn geplaatst, maar naar de uit einden achter de draagvlakken en wel op halve hoogte. Gf is het vertikale, H is het horizontale roer. Het chassis met wielen is echter geheel vervallen. De 4 wielen met schaatsen zijn vervangen door de hoofdponton F, die een bepaalden vorm heeft als in de figuur is aangegeven en bestaat uit een houten frame, overdekt met stalen platen. Vóór de hoofdponton bevindt zich op de plaats, waar bij de gewone landvlieg- machine een wiel is bevestigd (met hetzelfde doel als het achterwiel bij de H. Farman), een kleine ponton C. Iets naar voren en boven deze laatste bevindt zich bet spatscherm B., dat tevens dient tot het opheffen van het geheel en het toestel verhindert te duiken. Eveneens helpt tot het opheffen van het voorste gedeelte bet onder een hoek van 25° aangebrachte vlak A. Met dit toestel zijn uitstekend geslaagde proeven genomen. Zoowel het opvliegen van de watervlakte als het erop neder- komen leverde geen bezwaren op. Voor Indië met zijn vaak zoo kalme zeeën zijn dez-3 proeven van uiterst veel belang. Volledigheidshalve zijn hier aan toegevoegd de teekeningen van de bekende Antoinette-eendekker 1), van de R. E. P. een dekker en der M. Farman tweedekker, welke laatste twee gedurende de laatste maanden zeer veel succes gehad hebben. Het aantal soorten vliegmachines is verbazend groot en de keuze daaruit is uiterst moeilijk. Wel is, zooals gezegd, het H. Farman type een der meest gebruikelijke, maar toch zou bij aanschaffing na. i. het voor een klein land met beperkte geldmiddelen rationeel zijn te wachten tot de door het Fransche ministerie van oorlog tegen het einde van 1911 uitgeschreven wedstrijd is afgeloopen. Zware prijzen en premiën worden uitgeloofd voor het toestel, dat het best aan de volgende voor waarden voldoet 1024 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Legende van de Antoinette: A. draagvlak, B motor, C zitplaats van den bestuurder, D stabilisatie-vlakken, E vertikaal en F horizontaal roer, G. stuurwiel, S schroef, R radiator, r draden tot het scheluw trek ken der vlakken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 414