zijn o. a. eenige Engelsche Bristol-toestellen (type H. Farman), eenige Duitsche tweedekkers bij de Albatroswerken, Blériot's, H. Farmans's, Tellier, Bréguet enz. Het leger beschikt over 2 vliegscholen. Engeland bezit 1 Blériot, 1 de Haviland tweedekker, 1 Paulhan tweedekker, 2 Howard Wright (type H. Farman), 1 H. Farman. Japan heeft 8 Curtiss tweedekkers besteld en bezit 1 H. Farman en 2 Grade-eendekkers. Spanje 8 H' Farman toestellen. De Vereenigde Staten eenige Wright en Curtiss machines. Belgie twee H. Farman tweedekkers w.o. 1 Aviator. Zwitserland, Turkije, Peru, Chili, Brazilië, Servie en Bul garije hebben vliegscholen opgericht en meest tweedekkers aangeschaft. Zweden en Hoorwegen schaffen dit jaar elk een tweedekker aan ter beproeving bij de manoevres, China heeft een studiecommissie naar Europa gezonden en Nederland heeft zich voor de groote manoeuvres van dit jaar de medewerking van een tweetal burgervliegers verzekerd. Bovendien hebben de Franschen voor de koloniën vliegmachines aangeschaft en heeft gedurende de laatste manoeuvres in Britsch Indië tot alge- rneene tevredenheid een burgeraviateur, vergezeld van een kapitein, waarnemingen verricht. Het is dus zeker niet te veel gezegd, dat in alle landen het nut van vliegmachines voor militaire doeleinden erkend wordt en ook door kleine Staten gelden daarvoor worden toegestaan. Het nut blijkt dan ook tenvolle uit de navolgende prestaties Renaux vliegt met één passagier op een M. Farman toestel met 50 Pk. Renault-motor van St. Cloud naar de 1350 M. hooger gelegen Puy de Döme. De afstand 366 K.M. werd met een tusschenlanding in 4 uur en 56 min. doorloopen. Luitenant Bague vliegt op een Blériot-toestel met 50 Pk. Gno- me-motor van Nice naar het eiland Gorgona, d. i. 204 K.M. over zee. H. Farman vliegt op een zijner toestellen 463 K.M. in 8 uur 12 min., Legagneux op een Blériot-toestel 516 K.M. in ongeveer 1026 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Het circuit de l'Est wordt hier niet bij vermeld. Hiervoor meenen we te mogen verwijzen naar het artikel van den luitenant ter]zee 2e kl. E. Rainbaldo in het I. M. T. No. 10 1910.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 416