6 uur, Tabuteau 584 K. M. op een H. Farman-toestel in 7 uur en 41 min., Pierre Marie op een REP met 60 Pk. REP motor 530 K.M. in 6è uur. Wijnmalen vliegt op een H. Farman-toestel van Parijs naar Brussel en terug. Kapitein Bellanger gaat zonder voorbereiding met een éénpersoons Blériot-toestel van Parijs over Bordeaux naar Pau. De eerste dag werd 525 K.M. met twee, de 2e dag 155 K.M. zonder tusschenlandingen afge legd. Luitenant Cammerman vliegt met een H. Farman-toestel met een passagier van Bouy naar Montigny sur Aube en te rug zonder tusschenlanding. Vergelijkt men de afgelegde wegen met eenige afstanden he melsbreed in Indië, bv. Batavia—Bandoeng 120 K M., Bandoeng Djocjakarta 280 K.M., Bandoeng—Cheribon 110 K.M., Ban doeng—Wijnkoopsbaai 120 K.M. en neemt men de zooveel gun stiger weersgesteldheid in Indië dan in Europa in aanmerking, dan komt men wel tot de conclusie dat bij aanwezigheid van uitstekende vliegers en goede vliegmachines ook het nut voor het Ned. Indische leger zeer groot kan zijn. Wel wordt nog vaak beweerd, dat men de vluchten der allerbeste vliegers niet moet nemen als maatstaf, maar daartegenover kan m.i. de vraag gesteld worden: Zou onder de jonge officieren van het Indische leger niet evenals in andere legers, veel animo tot het vliegen bestaan en zou na een strenge schifting niet evengoed een kleine kern uitstekende vliegers gevormd kunnen worden, indien eenige gunstige voorwaarden daaraan verbon den zijn? Het Fransche leger beschikt reeds over eenige avia- teurs, die niet voor de beste behoeven onder te doen o.a. Kapi tein Bellanger1), Luitenant Cammerman; de laatste vlucht van een tweetal Duitsche officieren van Doeberitz over Bremen, Hannover en terug, bewijst dat ook het Duitsche leger na een betrekkelijk korten oefeningstijd reeds over uitstekende krach ten beschikt. Waar nu hoofdvereischten van een goed vlieger zijn moed en zelfvertrouwen, dan is m.i. het verleden en het heden van het Indische leger wel een waarborg, dat ook daar uitstekende krachten gevonden zullen worden. Voor de fransche officiër-aviateurs is een hooger vliegdi- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1027 1) Zie o.a. ook hiervoor de uitslag van de proef, genomen bij het Fransche leger omtrent het gebruiK van vliegmachines (I. M. T. No. 11 -1910 pag. 1083)

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 417