en Depót-Escadron is, zijn voeding er op berekend te zijn dat hij in die twee jaar even krachtig wordt alsof hij van af zijn geboorte goed en volop voer gehad had. Het ration, dat van rijkswege verstrekt wordt, is hierop evenwel niet berekend en 't gevolg is dan ook allerlei misère met den Australiër. Osteomalacie, vroeg versleten zijn en in de dressuur reeds geleden hebben, ofschoon voor een groot ge deelte aan andere oorzaken toe te schrijven is toch de hoofd oorzaak daarin te zoeken, dat wij er na aankoop van den Australiër geen rekening mede houden, dat wij met een chro nisch ondervoed individu te doen hebben. Ik vermeen, dat de Osteomalacie in eenig verband staat met de jeugd van den Australiër en met het karige ration dat wij hem hier geven en dat er niet op berekend is de ongun stige factoren, die de jeugd-hongerkuur mede brengt, te niet te doen. De Australiër is een Westersch paard, dat dus inge voerd in een tropisch land eerst acclimatiseeren moet. Een krachtig individu zal zich misschien even goed thuis voelen aan de Pool als op den Evenaar, komende uit een gematigde zone. Een landsdienaar, die in Indischen dienst zal gaan, wordt eerst gekeurd en onderzocht of zijn lichaam krachtig genoeg is voor een diensttijd in de tropen. Niettegenstaande 't organisme gezond en krachtig was hou den sommigen 't in de tropen toch niet uit. Zoo gaat het met het paard van Westerschen oorsprong ook. Al kwa men alle Australiërs krachtig en doorvoed op Java aan, een zeker percentage zou blijken niet tegen 't tropische klimaat bestand te zijn. Hoe krachtiger 't paard evenwel is, hoe minder kans er bestaat dat het door de een of andere ziekte wordt aangetast. Die ziekte moge nu osteomalacie heeten of een anderen naam hebben, als wij niet zorgen de eerste jaren na aankomst van den Australiër op Java hem zeer krachtig te voeden, werken wij de ziekte in de hand. Ik geloof, dat de legerpaarden aan verweeking van 't geheele organisme lijden, 't geen ik niet beter kan bestempelen dan met den naam van „hongerziekte". Het ration, dat de paarden kregen toen zij rijkskostgangers werden, is niet in staat ge weest het ondermijningsproces, dat reeds bij de geboorte be- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 659

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 41