Volledigheidshalve laten we hier het oordeel volgen van een der meest bekende militaire aviateurs. „Je ne crois pas „l'aéroplane absolument indispensable a une armée, raais „l'armée, qui dispose de bons appareils conduits par de bons „pilotes, tire de la une grande supériorité sur l'armée, qui en „est dépourvue." Voor het Indische leger zou het rationeel zijn een tweetal vliegmachines aanteschaffen van de beste bestaande types, n.l. een één- en een tweedekker. Deze kunnen dan als model dienen voor in Indië zelf natemaken vliegmachines, hetgeen veel goedkooper uitkomt. Daartoe zou nagegaan moeten worden, welke indische houtsoorten er geschikt voor zijn. Aan de aanteschaffen toestellen kan men o a. als eisch stellen, dat ze voor meerdere bedrijfszekerheid 2 motoren medevoeren, die zoo gemakkelijk mogelijk gemonteerd, gedemonteerd en vervoerd kunnen worden. De benoodigde loodsen kunnen door de Genie gemaakt worden. Verplaatsbare loodsen zijn niet noodig, daar bijna overal gemakkelijk en goedkoop tijdelijke loodsen aantemaken zijn. Voor we de vliegmachines verlaten, zullen we de-voor- en nadeelen van deze toestellen ten opzichte van de motorballons opnoemen. De voordeelen zijn: De doorsnede snelheid van vliegmachines is 60—80 KM. per uur, de maximum snelheid daarmede bereikt is 115 KM. per uur. Deze zijn bij motorballons resp. 50 en 58 KM. per uur. Wel wordt dit somtijds als nadeel voor goede waarne ming genoemd, maar ziet men toch de motorballon-construc teurs steeds trachten de eigen snelheid der motorballons op- tevoeren. Het Dadeel is dus zoo groot niet, hetgeen erkend wordt door officieren, die zelf medegevlogen hebben. Zijn de motorballons door hunne constructie aan een be paalde maximum hoogte gebonden, b. v. de Oostenrijksche militarie Parseval ballon van 2300 M3 kan niet hooger dan 1000 M., zoo is dit niet het geval met de vliegmachines. Hier mede zijn reeds hoogten bereikt van 20003100 M. toe. Ze zijn door geringere afmetingen en grooter manoeu vreervaardigheid en snelheid minder kwetsbaar en hebben 1030 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 420