tevens geen brandbaar onderdeel als de gasvulling van een motorballon. De aanschaffingskosten zijn geringer evenals die voor de exploitatie; de benoodigde loodsen zijn goedkooper en gemakke lijk zelf aan te maken. Men heeft veel minder personeel noodig. Vliegmachines zijn na aanschaffing van motor en de noodige aeroplaanstof na te maken, waardoor de kosten nog geringer worden. Een vliegmachine is meer transportabel. Als nadeel kan men noemen: door de betrekkelijk gebrek kige constructie zijn de nu bestaande vliegmachines nog niet zoo betrouwbaar als de motorballons en stelt het vliegen zeer hooge eischen aan den aviateur; de wind is een bezwaar, hoewel in Indië groote windsnelheden weinig voorkomen; vooral ruk- en wervelwinden zijn gevaarlijk; men heeft voor de opstijging een goed terrein noodig. 'In het voorgaande is omtrent het gebruik tegen den Inland- schen vijand niets gezegd; daarom hierover het navolgende. Het gebruik van vrije ballons is uit den aard der zaak uit gesloten. Dat van kabelballons tegen den Inlandschen vijand stelt geheel andere eischen aan het materieel dan tegen den B. V. Voertuigen kan men in de binnenlanden der Buitenbezittingen niet medevoeren. Alles moet medegevoerd worden op paarden of koelies. Neemt men nu in aanmerking den grooten trein voor eene afdeeling benoodigd, het geringe nut, dat men in de meeste gevallen daarvan zal hebben tegenover den zich in kleine troepen bewegenden en sneiverplaatsenden I. V. zonder trein, die zich spoedig kan verspreiden, de enorme moeilijkheden met het vervoer in onze zware terreinen, daarbij onze mobiele colonnes, die zoomin mogelijk trein medevoeren en het feit dat ze meestal de plaats onzer troepen zullen ver raden, dan wordt ten sterkste betwijfeld of een ballonafdeeling tegen den I.V. zal voldoen. Beter gezegd of de groote moeite en kosten wel evenredig zouden zijn met het nut. Gedurende het verblijf langs de kusten, bv. op Celebes in 1905, Bali in 1906, zouden ze uitstekend voldaan hebben. Tegenover bentiDgs INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1031

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 421