in de binnenlanden zou dit eveneens het geval zijn, indien het vervoer daar naartoe niet zoovele bezwaren had. Als voorbeeld kan hier o. a. genoemd worden het gebruik der kabelballon- afdeeling door de Franschen in Marokko in 1907 1908. Zoolang aan de kust verbleven werd, werden uitstekende, ja onschatbare diensten bewezen. Zoodra echter de binnen landen werden binnengerukt, voldeed ze niet meer en de zesdaagsche marsch naar Oued Neffifkh was oorzaak, dat kor ten tijd daarna de afdeeling naar Frankrijk teruggezonden werd. Het zware terrein bemoeilijkte de taak der afdeelicg zeer. Uit het feit echter, dat de 8000 K.G. zware tenderwagen den marsch heeft kunnen volgen, blijkt wel dat het nog geen Indische terreinen waren. De colonne was uiterst mobiel, zoodat niet alleen de krachten van het personeel tot het uiterste werden ingespannen, maar bovendien de tijd tot rustig waarnemen uiterst beperkt was. De waar te nemen objecten waren uiterst bewegelijk en klein, zoodat waarneming weinig succes had. De ballon gaf uit de verte reeds aan, waar de colonne zich bevond. De vijand kon zoodoende de colonne steeds ontwijken. Waar nu, dank zij de krachtige actie gedurende de laatste jaren, het Nederlandsch bewind overal direct bestuur heeft ingevoerd en dus het landen op onbekende kusten onder vijandelijkheden niet meer of uiterst zeldzaam zal plaatshebben, de actie zich meer zal uitstrekken in de binnenlanden tot het vervolgen van djahats, is m.i. de aanschaffing van een spe ciaal licht materieel tegen den I. V. ongewenscht. Wat de motorballons betreft, zoo is het gebruik bij kleine expedities wegens de kosten uitgesloten. Bij groote expedities zouden ze van zeer veel nut zijn. Over het algemeen zijn de Oost-Indische eilanden Borneo uitgezonderd lang en smal. Gemakkelijk zal het dus voor een bestuurbaar luchtschip zijn van uit een strandbivak, waar de noodige gasvoorraad en het reserve-materieel kan worden opgestapeld, de noodige ver kenningen te verrichten. De kosten voor een dergelijk lucht schip alleen voor den strijd tegen den I. V. zijn m.i. inden tegenwoordigen toestand niet gerechtvaardigd. 1032 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 422